Ogrodnictwo

Choroby agrestu

Pin
Send
Share
Send
Send


Agrest jest używany świeży, a także służy do przygotowywania różnych potraw, zachowanych na zimę. Jest to bezpretensjonalna kultura, ale jeśli całkowicie zaniedbujesz opiekę, może zachorować. Choroby agrestu prowadzą do zmniejszenia lub całkowitego zniszczenia plonu, uszkodzenia liści, pagonowa, korzeni. Z czasem, jeśli nie będą traktowane, całkowicie zniszczą roślinę.

Co to jest chory agrest?

Każda choroba agrestu może mieć wpływ nie tylko na jakość lub ilość upraw, ale także na całą roślinę. Aby nie szukać nowych sadzonek w ciągu roku z powodu zniszczenia istniejących krzewów agrestu, konieczne jest rozwiązanie problemu przy pierwszym znaku, a nie rozpoczęcie go. Każda z następujących chorób ma kilka etapów rozwoju. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym większe szanse na uratowanie ula.

Co jest chore agrest

 • Mozaika na agrestie pojawia się jako żółty wzór na liściach wzdłuż żył. Choroby nie można wyleczyć, więc przy pierwszych oznakach trzeba kopać i palić krzew, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się infekcji.
 • Sphereoteka lub mączniak prawdziwy powoduje biały kwiat, początkowo pojawia się na jagodach, w tym czasie krzew musi zostać przetworzony, aby choroba nie rozprzestrzeniła się. Później nalot pojawia się na prześcieradłach i gałęziach krzewu. Pełne zarażenie pojedynczej rośliny zajmuje nie więcej niż 1 rok i umiera w ciągu 2-3 lat. Aktywność grzyba obserwuje się od końca wiosny do początku lata, w tym okresie choroba przenosi się do sąsiednich krzewów. Początkowo cienka warstwa płytki staje się gęsta, ciemnieje, jagody, liście i gałęzie są zdeformowane i umierają.
 • Antraknoza pojawia się jako małe brązowe plamy. Z biegiem czasu rosną, uderzając we wszystkie liście. Te ostatnie są obsypane wodą, krzak przestaje rosnąć i rozwijać się.
 • Septoria (brązowa lub biała plama) rozwija się od późnej wiosny do wczesnego lata. Objawia się w postaci białych, brązowych lub szarych plam na liściach. Jeśli nie leczysz choroby, czubki liścia zaczną ciemnieć i gęstnieć. Sam liść będzie pokryty czarnymi plamami, uschnie i rozpadnie się w ciągu miesiąca. Pędy są również dotknięte, więc wkrótce cały krzak umiera.
 • Rdza szklana pojawia się pod koniec wiosny w postaci ciemnych plam (podobnych do rdzy). Liście wysychają i odpadają, wtedy jagody są dotknięte. Szybko się deformują i spadają na ziemię.
 • Rdza kolumnowa pojawia się tylko w sąsiedztwie drzew iglastych. Na liściach pojawia się jako pomarańczowe pady (zarodniki). Po infekcji krzew może w krótkim czasie zrzucić wszystkie liście, zmniejszy się ilość i jakość jagód.

Jakie szkodniki powinny wystrzegać się?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Jak przechowywać gruszki
 • Linda gęsi
 • Jak pić kurczaki w celu zapobiegania
 • Najlepsze odmiany żółtej papryki

Szkodniki agrestowe

Agrest może zostać zaatakowany przez jednego lub więcej szkodników. W tym drugim przypadku zakład musi zostać natychmiast uratowany, w przeciwnym razie po prostu zginie w ciągu kilku tygodni. Gąsienice, muszki, chrząszcze i podobne owady powodują nieodwracalne szkody dla kultury. Rozpoznanie ich nie jest trudne, a także pozbycie się, jeśli nie uruchomisz problemu.

Najczęściej na agrest wpływa szklana gąbka, agrestowa cipka, mszyce, gąsienice motyla lub motyla ćmy, porzeczka galitowa, roztocza. Wszystkie żywią się liśćmi, sokami, pąkami, kwiatami, jagodami lub pagonami rośliny, dlatego podczas masowego ataku na rośliny konieczne są pilne środki kontroli.

Zwalczanie szkodników to zbieranie chrząszczy, ich niszczenie, a także traktowanie roślin za pomocą uniwersalnych środków. Po ujawnieniu nerek należy spryskać agrest środkiem Actellic lub karbofos. Opryskiwanie odbywa się regularnie przed pojawieniem się pąków. Następnie procedurę powtarza się ponownie po kwitnieniu.

Jak leczyć chorobę agrestu?

W zależności od choroby agrestu stosuje się różne metody walki z tym problemem.

 • Roztwór sody kalcynowanej i mydła do prania pomoże ocalić roślinę przed mączniakiem. Oba sposoby są podejmowane w równych proporcjach, rozpuszczone w wodzie. Można również mieszać skrzyp, pędy czosnku i suchą musztardę w równych dawkach, gotować przez 30 minut, następnie schłodzić, osuszyć i przetworzyć roślinę. Rozpylony agrest przed kwitnieniem pąków.
 • Aby zwalczyć antracozę, wszystkie chore liście są zbierane na początek i spalane. Następnej wiosny należy spryskać roślinę siarczanem miedzi (40 g / 10 l wody), mieszaniną Bordeaux, cuprozanem, homicyną lub siarką koloidalną.
 • W septorii konieczne jest usunięcie wszystkich dotkniętych obszarów i natychmiastowe spalenie. Aby pozbyć się grzyba, warto poddać krzew działaniu fungicydów. Dodatkowo musisz wymieszać nawóz z ziemią pod krzakiem. Nawozy powinny zawierać dużo miedzi, manganu, boru i cynku. To te pierwiastki śladowe są ważne dla rośliny z septoria.
 • Krystaliczny hydrat jest uniwersalnym środkiem, który pomaga pozbyć się rdzy szklanej. Za 10 litrów wody pobiera się 30-40 g środków. Ponadto nawozy na bazie potasu i fosforu są stosowane w korzeniu.
 • Rdza filaru jest traktowana w taki sam sposób jak antracoza. Bardzo ważne jest wykopanie gleby pod krzakiem podczas okresu leczenia, a także spalenie wszystkich dotkniętych liści.

Ważne jest, aby pamiętać, że produkty przeciwgrzybicze zaleca się zmieniać co roku, w przeciwnym razie choroba agrestu po prostu się dostosuje i te metody nie zadziałają na nich.

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Najlepsze odmiany rzodkiewki na otwartym terenie
 • Odmiana aligatora
 • Najlepsze odmiany śliwek własnej produkcji
 • Jabłko Kolonovidnye

Pin
Send
Share
Send
Send