Ogrodnictwo

Morela Triumph North

Pin
Send
Share
Send
Send


Odmiana Northern Triumph opracowana przez radzieckich naukowców uprościła uprawę moreli w środkowych i północnych szerokościach geograficznych. Apricot Triumph of the North jest odporny na mróz, przyjemny smak i aromat owoców, łatwość uprawy i pielęgnacji.

Jaka jest cecha tej odmiany?

Odmiana moreli Triumf północy charakteryzuje się masą cnót. Drzewo dorasta do 5 metrów wysokości, dlatego zaleca się od czasu do czasu wycinać je, aby ułatwić zbieranie owoców. Kwitnienie jest bardzo wczesne, ale kwiaty są odporne na małe, późne przymrozki. Owoce pomarańczowe, możliwe „rumieniec” po jednej stronie. Skóra jest średniej grubości, lekko owłosiona, odmiana jest przenośna i ma dobrą prezentację.

Charakterystyka odmian moreli Triumph North

 • Roślina może się dogadać w zimnych regionach Syberii i Uralu, co samo w sobie jest niesamowite. Najsilniejsze przymrozki nie są dla niego straszne, zwłaszcza jeśli prawidłowo podchodzisz do opieki nad kulturą. Kora jest odporna na temperatury do -35 stopni, a pąki kwiatowe wytrzymują do -20 stopni.
 • Różni się północnym triumfem i odpornością na choroby, szkodniki.
 • Wielkość owocu zależy od cech opieki. Przy dobrej technice rolniczej ich waga sięga 50-60 g, a przy zwykłej pielęgnacji - 25-30 g.
 • Jest spożywany na świeżo i na przygotowania do zimy. Odmiana może być suszona, kompoty owocowe, dżemy, dżemy i wiele innych.
 • Smak moreli Triumph of the North jest delikatny, słodki, soczysty, a skóra jest kwaśna. Pomimo miejsca wzrostu często mylone są z odmianami południowymi. Aromat jest przyjemny, bogaty. Możesz użyć jądra i nasion, są słodkawe.
 • Dojrzewa od połowy lipca do początku sierpnia - zbiory są zawsze zbierane przed początkiem pierwszych mrozów.
 • Owoce za 3-4 lata życia. Odmiana jest owocna, żyzna, 50-60 kg pachnących owoców zbieranych jest na sezon z odpowiednią opieką z drzewa.

Wśród niedociągnięć można zauważyć niestabilność zbiorów. Kilka lat drzewo tęskni, przywracając siłę. Charakterystyczną cechą jest maksymalny wzrost owocowania z 10 lat życia drzewa.

Gdzie sadzić Triumf Północy?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Najlepsze odmiany owoców pomidora z opisem i zdjęciem
 • Primula ogród wieloletni
 • Autoklaw Białoruś Lux
 • Sadzenie cebuli na rzepie

Roślina wymaga moreli na słonecznym wzgórzu

Sadzonki można kupić w specjalnych sklepach, na targach, rynkach lub z przyjaciółmi. Możesz sam spróbować wyhodować morelę z kamienia. Jednak szansa na udane pędy jest bardzo mała. Ogrodnicy nadal zalecają zakup drzewka - będzie z tym znacznie mniej problemów.

Roślin lepiej na równinie lub zboczu góry, aby nie było zastoju wody. Bardzo ważne jest zapewnienie, że miejsce jest chronione przed silnymi wiatrami, ponieważ korzenie drzewa nie są głębokie, bez naturalnej ochrony w przypadku silnego huraganu, może po prostu spaść.

Jak sadzić morele?

Sadzenie kości moreli

Roślina moreli Triumph na północ jest sadzona w stałym miejscu na przełomie kwietnia i maja. Jeśli roślina znajduje się w pojemniku. Możesz odłożyć lądowanie do połowy jesieni.

Przez 2 tygodnie wykopuje się otwór o głębokości 70 cm i szerokości 60 cm. Wlewa się do niego żwir, a cienką warstwę wkłada podwiązkę. Następnie powstaje pagórek 20 cm pośrodku dołu. Po 2 tygodniach do otworu wlewa się niewielką ilość wody. Sadzonka jest umieszczona na wzgórzu, korzenie są ułożone.

Do zaśnięcia używa się specjalnej glinianej mieszanki (torf, piasek i glina w równych proporcjach). Ważne jest, aby szyjka korzeniowa nie wystawała ponad ziemię, w przeciwnym razie drzewo będzie słabo się rozwijać. Po prawie całkowitym napełnieniu studzienki ziemia jest ubijana trochę, a dopiero potem wylewana jest pozostała mieszanina. W ten sposób drzewo zostanie bezpiecznie zamocowane w ziemi, a górna luźna warstwa da tlenowi możliwość nasycenia korzeni.

Jakie są cechy opieki?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Wczesne odmiany melona
 • Słodki dżem wiśniowy
 • Odmiana śliwkowa Renklod
 • Królik klatki

Sadzenie sadzonek moreli

Dbanie o drzewo jest łatwe. Podlewanie, karmienie, przycinanie i terminowe zbiory to wszystko, czego potrzebuje kultura.

Podlewanie odmian moreli North Triumph jest konieczne w rowach pierścieniowych lub rowkach wykonanych wokół pnia drzewa. Częste i obfite podlewanie jest potrzebne tylko podczas rozwoju korony (maj-czerwiec). Jedno podlewanie to 1-2 pełne wiadra wody, 1 raz w tygodniu. Od połowy czerwca do połowy września wystarcza 5-6 nawadnień, jeśli nie obserwuje się suszy. Jesienią rzadko jest podlewane, a drzewo potrzebuje niewiele, aby przygotować się na mroźną zimę.

Ważne jest, aby przestać podlewać 2 tygodnie przed dojrzewaniem owoców, aby morele były zamknięte w klatkach. Zbiory powinny być wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Deszcz, wilgoć, zimna pogoda lub upał podczas żniw mogą pogorszyć smak owoców, zmniejszyć ich transport i trwałość.

Cięcie odbywa się w taki sposób, że korona jest niska i rzadka, więc wygodnie jest zbierać morele. Przycinaj tylko wczesną wiosną, kiedy już się ociepla, ale pąki jeszcze nie odeszły.

Choroby moreli

Najlepsze opatrunki dodaje się bezpośrednio do wody i przynosi w kręgach pristvolny. Dodatkowo można mulczować ziemię próchnicą, nawozem dostarczającym azot. Nawozy potasowe są niezbędne podczas wzrostu młodej rośliny, rozwoju kwiatów i tworzenia owoców.

Morela Northern Triumph jest odporna na choroby i szkodniki, ale czasami jest nadal podatna na zawroty głowy, cytosporozę, monilozę i astmę guzkową. Szkodniki powinny wystrzegać się mszyc, gąsienic motyli, śliwek. Jako środek zapobiegawczy, środki grzybobójcze i podobne środki są rozpylane kilka razy w sezonie, a środki ludowe pomogą zwalczać szkodniki. Do zimy zaleca się wybielanie szkieletowych gałęzi i pnia.

Aby pomóc drzewu przetrwać ciężkie mrozy, pomoże ogrzać pień dowolnym materiałem izolacyjnym, mulczując ziemię grubą warstwą próchnicy i pokropiąc gałęzie śniegiem.

Pin
Send
Share
Send
Send