Zwierzęta gospodarskie

Ile mleka daje koza dziennie

Pin
Send
Share
Send
Send


Mleko jest użytecznym i pożywnym produktem, zwłaszcza kozą. Z niego powstaje delikatny ser i inne przysmaki. Mieszkając na wsi lub poza miastem, możesz zdobyć kozę, aby zapewnić rodzinie mleko na długie lata. Jednak wielu młodych hodowców boryka się z wieloma problemami. Pytania o to, ile mleka daje koza na dzień, kiedy w ogóle się pojawia i wiele innych, znajdzie się w dalszej części artykułu.

Kiedy koza ma mleko?

Niektórzy hodowcy są przekonani, że kupując młodą kozę, natychmiast zaczną otrzymywać od niej mleko. Jednak zwierzę zaczyna produkować mleko dopiero po pierwszej ciąży. Jest przeznaczony do karmienia dzieci, ale koza mleczna dostarcza tyle mleka dziennie, że wystarczy dla noworodka i do osobistego spożycia.

Koza da mleko dopiero po narodzinach

Około kilku dni przed owieczeniem wymię zwierzęcia staje się elastyczne, pełne. Ale nie można mleka przed koziołkiem, można go tylko umyć i lekko masować, aby poprawić ukrwienie. Po urodzeniu się młoda matka podaje mleko przez 6-7 miesięcy, czasem 9, ale jakość, zawartość tłuszczu i ilość w ostatnich miesiącach będą niskie. Po 6-9 miesiącach mleko znika i aby go odzyskać, koza musi ponownie nosić kozę.

Jakie czynniki wpływają na wydajność mleka?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Pościel dla ptaków
 • Najlepsze odmiany wiśni dla regionu Moskwy
 • Jak suszyć jabłka
 • Malinowa odmiana Glen Ampl

Odpowiedź na pytanie, ile mleka daje koza dziennie, zależy od niektórych czynników. Główną rolę odgrywa tu rasa. Zwierzę mleczne wytwarza więcej mleka, a jego zawartość tłuszczu jest znacznie wyższa niż w przypadku mięsa koziego. Gatunki produkcyjne obejmują: Toggenburg, Zaanenskaya, Megrelskaya i Russian. Z nimi dziennie, bez większego wysiłku, wkładają 1,5-2,4 litra mleka. Ale największym osiągnięciem są różne rasy kóz alpejskich. Za dzień robi 4 litry tłuszczu o zawartości 3,5%! W tej chwili jest to rekordowa liczba.

Rasy mleczne kóz

Ponadto wśród decydujących czynników znajdują się:

 • wiek;
 • etap laktacji;
 • rodzaj treści;
 • zdrowie;
 • karmienie

Jak widać prawie wszystko wpływa na ilość uzyskanego produktu, więc nie należy lekceważyć szybkości pielęgnacji lub karmienia. Jest to coś, na co hodowca może bezpośrednio wpływać.

Oddzielnie należy powiedzieć o zdrowiu. Kupując kozę, należy wybrać odpowiednią osobę. Jeśli nie ma osobistego doświadczenia, lepiej jest przyciągnąć specjalistę, w przeciwnym razie rynek może zostać oszukany i sprzedać gorsze lub chore zwierzę. Bardzo ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na wymię. Musi spełniać wszystkie kryteria jakości - okrągłe, gładkie, bez zniekształceń, sutki prawidłowej formy przylegają do boku i do boku.

Ile litrów mleka dziennie daje koza?

Hodowla kóz mlecznych daje 6 litrów mleka dziennie. W tym przypadku najwyższa wydajność - 3-4 owieczki - w połowie laktacji. To właśnie w tym okresie nawet proste kozy produkują rekordową ilość produktu, co zależy od hodowli mlecznej, zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagającego hodowcy.

Regularne kozy dziennie mogą dawać do 3 litrów mleka. Należą do nich proste rasy mięsa i nabiału lub nabiału. Warto zauważyć, że ilość mleka można zwiększyć dzięki dobrej zawartości i karmieniu. Pomocne będą suplementy i stymulacja laktacji.

Ważne jest, aby pamiętać, że duża ilość mleka koziego jest podawana na początku i w środku okresu laktacji. Pod koniec laktacji ilość można zmniejszyć do 0,5 litra dziennie. Jest to całkiem normalne i aby ponownie uzyskać mleko, zwierzę musi zostać zlepione.

Kozy mleczne zawsze mają mało mleka - maksymalnie 1,5 litra dziennie, ale częściej do jednego litra. Jest bardzo smaczny, tłusty, ale tylko tyle, by nakarmić młodych.

Jak zwiększyć wydajność?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Jak karmić perliczkę w domu
 • Dlaczego nie kwitną fiołki
 • Jak odbić kozę po pierwszym baraniu
 • Collins Peach Variety

Praktycznie wszystko, od wieku po karmienie, wpływa na ilość mleka, jaką koza może dawać dziennie. Ale od hodowcy w rzeczywistości zależy tylko od karmienia i utrzymania, a także od okresu ciąży samicy i wyboru rasy. Jak więc zwiększyć dzienną wydajność kóz?

Wygodne warunki dla kozy - klucz do zwiększenia plonów

 1. Pierwszą rzeczą, która może pomóc, jest regulacja czasu ciąży. W lecie dużo bardziej soczysta pasza, a mianowicie, wpływają na wzrost mleka. Dlatego, jeśli w lecie koza zostanie podzielona, ​​wtedy będzie więcej mleka.
 2. Jeśli nie ma możliwości lub chęci dostosowania barania w okresie letnim, można po prostu zapewnić zwierzęciu pełną dietę przez cały rok. Świeże siano zimą będzie dla niego darem. Ale oprócz tego potrzebujesz dużej ilości witamin, pierwiastków śladowych, różnych dodatków - ale tylko wysokiej jakości i naturalnych!
 3. Warunki zatrzymania muszą być ściśle regulowane. Im bardziej komfortowa jest młoda matka, tym więcej mleka o wysokiej zawartości tłuszczu da.
 4. Doświadczeni hodowcy zalecają w pierwszym roku po urodzeniu nie hodować kóz. Faktem jest, że młode zwierzę nie zostało jeszcze w pełni rozwinięte, dziecko tylko boli, ponieważ organizm kozy wciąż się rozwija, a tu jest dodatkowy ładunek. W rezultacie może to dać skromną wydajność do 2 litrów dziennie, a nawet mniej!
 5. Aby uzyskać mleko, należy wybrać tylko kozy w kierunku mleczarskim lub w skrajnym przypadku mięsa i nabiału.

Niektórzy właściciele uważają, że uwaga na zwierzę - to nadwyżka. Ale praktyka pokazuje, że troska, zdolność do zapewnienia komfortu i miłości prowadzi do niesamowitych rezultatów. Kozy szybko przywiązują się do właściciela, a jeszcze bardziej do gospodyni, i przy odpowiedniej uwadze mogą obdarzyć hodowcę litrami bogatego, wysokiej jakości mleka.

Pin
Send
Share
Send
Send