Pszczelarstwo

Zawartość pszczół w wielopiętrowych ulach

Pin
Send
Share
Send
Send


Ule do trzymania pszczół są różne. Zawartość pszczół w wielokwiatowych ulach ma wiele cech. Wielu pszczelarzy uważa taki system za najlepszy, inni - pracochłonny. Poniżej omówimy zalety i wady projektu, a także metodę trzymania pszczół zimą oraz technologię rozbudowy rodziny w uli wielokadłubowych.

Jakie są zalety wielu uli?

Doświadczeni pszczelarze wolą trzymać pszczoły w wielopiętrowych ulach.

 • Dzięki tej zawartości owady mogą przetrwać zimę bez dużych strat.
 • Istnieje możliwość wygodnej rozbudowy rodziny pszczół.
 • Pasieka zajmuje znacznie mniej, z większą liczbą rodzin.
 • Niewielka waga i rozmiar kadłubów umożliwia ich transport lub transport na duże odległości.
 • Pszczelarz, zamieniając korpus, prowokuje pszczoły do ​​aktywnego budowania, w wyniku czego pszczoły wypełniają luki nowego „domu” plastrami miodu w ciągu kilku dni.
 • Utrzymywanie pszczół w wielopoziomowych ulach pozwala przenieść osierocone pszczoły do ​​silnych rodzin.

//www.youtube.com/watch?v=RNmVUJbJzUQ

Oczywiście mam nadzieję, że pasieka sama nie będzie istnieć. Tak, będzie to wygodniejsze dla pszczół, ale od czasu do czasu pszczelarz nadal będzie musiał ingerować w swój zwykły sposób życia.

Jaki jest projekt ula wielokadłubowego?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Najlepsze gatunki grubościennej papryki słodkiej
 • Pięciominutowe przepisy na dżem z czarnej porzeczki
 • Zielone winogrona
 • Garlic Rokambol

Ule wielogłowe mają złożoną strukturę, dzięki czemu pasieka działa prawie nieprzerwanie. Jeśli chcesz, możesz sam go zbudować, w Internecie jest wiele tego typu filmów, ale najpierw musisz zrozumieć, czym jest ta struktura?

Ciało jest wykonane z lekkiego materiału, dzięki czemu pszczelarz w razie potrzeby może swobodnie mieszać dowody z miejsca na miejsce. Aby być wygodnym w noszeniu, uchwyty są wykonane na dwóch przeciwległych stronach ścian obudowy. Przybliżone wymiary korpusu wynoszą 37x45x34 cm, chociaż wartości mogą się znacznie różnić w zależności od liczby pszczół w rodzinie, ich różnorodności i sposobu trzymania. Wewnątrz obudowy znajduje się wiele gniazd, do których później zostaną włożone zakładki i ramki.

Projekt ula wielobazowego

Wewnątrz obudowy znajdują się skrzynki bez szczelin, a po obu stronach są okrągłe klatki o średnicy 25 mm.

Dno jest zazwyczaj zdejmowane. Powodem jest to, że tylko zdejmowane dno pozwala z czasem przenosić dowody na inne, tworząc w ten sposób dodatkową „podłogę”. Dach jest zwykle płaski, ale zależy to od osobistych preferencji pszczelarza. Tworzony jest również specjalny podkład, który może być również używany jako łącznik między „podłogami”.

Jakie są cechy treści?

Wiosną, latem i jesienią zawartość pszczół w wielopiętrowych ulach jest prawie taka sama jak w prostych, jednopiętrowych uli, ale zimą występują pewne zmiany w zwykłym sposobie życia owadów. Dlatego zaleca się, aby pszczoły z silnymi rodzinami pozostawały w ulu na oddzielne ule na zimę. Dla nich zimowanie nie będzie problemem. Zaleca się, aby słabe rodziny wystawiały się przeciwko sobie - zwielokrotnia to ich szanse na przeżycie kilka razy.

Funkcje pszczelarskie

Instalowanie uli w strukturach wieloskładnikowych powinno odbywać się zgodnie ze specjalnym schematem. Na samym dole znajduje się obudowa z lęgami i pszczołami, a powyżej umieszczone są ramy do karmienia z zapieczętowanym miodem i pyłkiem. Gdy pszczoły zjedzą zimę, pszczoły przeniosą się na górną „podłogę”, więc nawet długa zima nie będzie dla nich problemem. Gdy pszczoły przesuwają się na szczyt, dolne ule nie są usuwane, muszą pozostać w „wieżowcu” aż do wiosny. Następnie są czyszczone, czyszczone i ponownie wprowadzane do obiegu.

Wiosną następuje rewizja uli. Zaleca się ich czyszczenie, sprawdzanie integralności macicy, a następnie, jak zwykle, planowanie pracy sezonowej. Jeśli jakakolwiek rodzina nie przeżyła zimy, ocalałe osoby osiedlają się w innych rodzinach.

Jak rozszerzyć rodzinę?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Koń ciężki samochód Vladimirsky
 • Odmiana gruszki piwnej
 • Rasa kurczaków Hisex White
 • Odmiana ziemniaczana Zhukovsky

Hive Expansion Scheme

Aby utworzyć większą rodzinę, macica musi złożyć jaja. Zawartość pszczół w uli wielopoziomowych pozwala na sprowokowanie go poprzez przeniesienie ula wraz z nim na sam dół wielopiętrowego budynku. Podążając za instynktami, zacznie wspinać się i podnosić nowe potomstwo. Odbywa się to na początku maja, kiedy jest ciepło.

Wylęg jaj pojawi się w rozkwicie akacji, aw tym czasie, aby zapobiec rojeniu się, konieczne jest umieszczenie kolejnego między zajętym mieszkaniem - nowym. Ze względu na to, że w ciele jest dużo miejsca, macica nie może martwić się o ilość miejsca, zwłaszcza, że ​​pszczelarz stale ją aktualizuje. W rezultacie rodzina pszczół może rosnąć bardzo szybko.

Ale nie zawsze konieczne jest rozszerzenie rodziny. W okresach suchych i deszczowych nie ma sensu w dużej rodzinie pszczół, nie mogą one zapewnić sobie ani pszczelarzowi, więc czas lęgowy pszczół musi być kontrolowany i regulowany, a gdy konieczne jest powstrzymanie ekspansji rodziny, a nie prowokowanie jej.

Pin
Send
Share
Send
Send