Ogrodnictwo

Jak uprawiać truskawki z nasion

Pin
Send
Share
Send
Send


Z reguły truskawki są mnożone przez anteny, ale w niektórych przypadkach ta metoda jest trudna do zastosowania. W tym przypadku możesz wyhodować dowolny rodzaj nasion. Ta metoda jest coraz częściej stosowana ze względu na jej prostotę i wydajność. Tak więc, jak hodować truskawki z nasion w domu, zostaną szczegółowo opisane w dalszej części artykułu.

Jak wybrać ocenę?

Wybór odmiany jest pierwszą rzeczą, którą musisz podjąć, zanim dowiesz się, jak uprawiać truskawki z nasion. Ważne jest, aby pamiętać, że dla początkującego ogrodnika warto kupować odmiany hybrydowe, są bardziej przychylne i mocne. Słaba gleba, niewystarczające podlewanie lub brak rozluźnienia dla nich rzadko staje się problemem, więc rośnie ich czysta przyjemność.

Nasiona można kupić lub zebrać niezależnie. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że nasiona są zbierane tylko z prawdziwych, podstawowych odmian, a nie hybryd. Ci ostatni nie dadzą zbiorów, jeśli zbierzesz nasiona z truskawek, a nie kupisz markowych toreb.

Odmiany truskawek

Kiedy zasiać nasiona?

Przeczytaj także te artykuły.
  • Dżem z jabłek na zimę
  • Rasa kurcząt High Line
  • Różnorodność gazpacho z pomidorów
  • Wiśniowa odmiana Shpanka

Czas siewu zależy od miejsca sadzenia nasion truskawki. Tak więc sadzonki mogą zacząć działać od końca lutego. Gdy dorośnie, na zewnątrz będzie ciepło. Faktem jest, że sadzonki potrzebują nie tylko kiełkowania, ale także rosną w pudełkach przez 2 miesiące. Młode kiełki bardzo źle tolerują przeszczep, muszą stać się silniejsze, aby następnie osiedlić się na otwartym terenie.

Jeśli siew odbywa się w szklarni, robią to nie wcześniej niż w połowie kwietnia. Chociaż w ogrzewanej szklarni można kiełkować nasiona przynajmniej przez cały rok.

Jak przygotować glebę i nasiona?

Z nasion truskawek można uprawiać, jak w specjalnej krainie, która jest sprzedawana w sklepie, aw zwykłym kraju, z ziemi. W tym drugim przypadku jest dobrze parzona na garnku z wrzącą wodą. Po takiej procedurze przez 3 tygodnie będzie mogła przywrócić niezbędną równowagę substancji, podczas gdy na pewno nie będzie żadnych larw, jaj szkodników ani tym podobnych.

Nasiona truskawek są przygotowywane kilka dni przed sadzeniem, konieczne jest, aby po prostu wykluły się, więc 4-7 dni powinno wystarczyć. Pierwszą rzeczą jest namoczenie ich w rozmrożonej lub deszczowej wodzie przez 2-3 dni. W takiej wodzie jest wiele przydatnych pierwiastków śladowych, tak że dla nasion jest dużo lepszą alternatywą z kranu lub nawet z cylindra. Woda musi być zmieniana każdego dnia, bardzo ważne jest, aby nie stagnowała i nie topiła się.

Gdy nasiona pęcznieją, są rozprowadzane cienką warstwą na spodku, talerzu lub innym wygodnym, płaskim pojemniku. Spodek jest zalecany do układania papieru w jednej warstwie. Możesz użyć dowolnego miękkiego materiału: serwetki, ręcznika papierowego. Na wierzchu pokrywy spodka z tworzywa sztucznego i umieścić w słonecznym miejscu. Ważne jest, aby bezpośrednie światło słoneczne nie spadało na nasiona, w przeciwnym razie po prostu wysychają.

Od czasu do czasu nasiona otwierają się, aby zobaczyć, jak się czują. Jeśli wyschną, zostanie dodana woda, a kiedy utkną, możesz zacząć wysiewać.

Jak kiełkować nasiona truskawek?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
  • Świnie Duroc i ich cechy
  • Kompot ze śliwek
  • Mięso owcze
  • Jak nakarmić kaczki mularda

Schemat sadzenia nasion truskawek

Sadzonki truskawek z nasion są zazwyczaj uprawiane w pudełkach o średniej głębokości. W nich ziemia jest wypełniona z góry i gęsto staranowana. Następnie gotowe, kiełkujące nasiona są sadzone zapałką lub tępym końcem igły w uprzednio przygotowanych rzędach w odległości 1-2 cm od siebie. Nasiona są sproszkowane cienką warstwą ziemi, a nie ubijane. Najlepsze sadzonki należy podlewać za pomocą opryskiwacza.

Aby zmniejszyć parowanie, należy przykryć pudełka szklaną lub plastikową folią od góry i umieścić je w słonecznym miejscu. Każdego dnia usuwa się folię lub szkło, aby nasiona były wentylowane przez godzinę. Następnie są ponownie spryskiwane, jeśli ziemia jest sucha, przykrywa się i odkłada do następnego dnia.

Jak sadzić sadzonki?

Sadzenie sadzonek w otwartym terenie

Sadzenie sadzonek w otwartym terenie przeprowadza się 2 miesiące po pojawieniu się sadzonek w skrzynkach. Ponieważ możliwe jest uprawianie truskawek z nasion w domu tylko metodą rozsadową, dobre miejsce jest wybierane dla młodych drzewek. To powinno być słoneczne miejsce z chodzącym cieniem. Poziom wód gruntowych nie może być wysoki, w przeciwnym razie roślina zacznie gnić - obfitość wilgoci jest dla niej równie szkodliwa jak jej niedobór.

Ziemia jest przygotowywana z wyprzedzeniem - jest nawożona, zalewa się nadmanganianem potasu, tak aby młode pędy mogły się dobrze osadzić w zdezynfekowanej ziemi. Sadzenie odbywa się w oddzielnych studniach, rozmieszczonych w kilku rzędach. Otwory wykonywane są w odległości 30-70 cm, w zależności od odmiany truskawek. Więc dla dużych krzewów rozrzucających, takich jak „Gigantella”, „Pegasus”, „Maestro” potrzebujesz więcej miejsca, a dla małych „Clery”, „Aleksandrii”, „Stolichnaya”, „Astra” - mniej.

Sadzonki truskawek sadzi się w zwilżonych studzienkach, następnie dodaje kroplami i pozostawia do osiadania. Dbanie o to nie jest trudne, jak przy sadzeniu sadzonek oddzielonych od anteny rośliny. Czasami konieczne jest poluzowanie gleby, usunięcie chwastów, nawożenie jesienią po zbiorze, rano lub wieczorem przez nawadnianie. Jeśli wszystkie prace zostaną wykonane prawidłowo, pierwsze zbiory z krzaków można uzyskać w sierpniu tego samego roku.

Pin
Send
Share
Send
Send