Warzywo

Najlepsze odmiany czosnku

Pin
Send
Share
Send
Send


Wybór czosnku musi opierać się na klimacie, w którym będzie rosnąć, czasie sadzenia, a także osobistych preferencjach. Opis najlepszych odmian czosnku i ich cechy zostaną omówione w dalszej części artykułu.

Jakie są najlepsze odmiany zimowe?

Jesienne odmiany czosnku są sadzone. Mają duże, soczyste zęby wewnątrz głowy i, co do zasady, jest środkowy pręt - reszta łodygi koloru. Fakt ten wskazuje na obecność strzały, ale w ostatniej dekadzie wymyślono wiele odmian niezbyt luźnych. Dobrze przechowywane, mogą być spożywane na surowo lub przetworzone.

Zdjęcia odmian zimowych czosnku

 • „Lyubasha” osiąga 120 cm wysokości, roślina uwalnia strzałę, odporną na silne mrozy. Głowa ważąca nie więcej niż 120 g, z odpowiednią pielęgnacją, lekko spłaszczony kształt, zaokrąglona. Kolor jest biały, mogą występować różowe paski. Przechowywane bez problemów. Możesz użyć w dowolnej formie.
 • „Spa” ma głowę o masie do 100 g, zawiera 7-10 zębów. Średni czosnek, łuska z fioletowymi paskami. Jest odporny na fusarium, a także na nicienie, ale opryskiwanie jest wymagane przeciwko innym chorobom.
 • „Gribovsky 60” - odmiana wcześnie dojrzewająca, strzała uwalnia się, jest odporna na choroby grzybowe. Głowy są okrągłe, do 60 g, wewnątrz 5-12 bardzo ostrych zębów. Często używany w konserwacji właśnie ze względu na swój smak.
 • „Dobrynya” - Roślina późno dojrzewająca dorasta do 70 cm wysokości, głowa jest dość duża - 50-60 g. W żarówce może być do 14 ząbków, z których każde waży 5-6 gramów. Jest odporny na choroby, ale nie ma silnych mrozów, dlatego jest dodatkowo mulczowany po posadzeniu. Niezbyt gorzki - rzadko używany w konserwacji.
 • „Doktor” - wczesny typ czosnku bez strzały. Głowa jest biała, lekko spłaszczona do 42 g. Zęby (nie więcej niż 16 w głowie) mają jasnofioletowy kolor. Odmiana toleruje silne mrozy, jest dobrze przechowywana i może być transportowana na duże odległości.
 • „Alkor” - W połowie sezonu, odmiana strzały. Głowa jest jasnoszara z niebieskim odcieniem. Jest on używany do różnych celów i często jest zarażony karłowatością żółtą, gdy rośnie. W głowie ważącej do 36 gramów tylko 4-5 zębów.
 • „Antonik” - w połowie sezonu uwalnia strzałę. Masa głowy - 54-72 g, wewnątrz 3-7 zębów. Sama głowa jest okrągła, a zęby są białe z różowym odcieniem.

Jakie są najlepsze odmiany wiosenne?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Nawozy do kwiatów
 • Kwiat Geranium
 • Jak ciąć cebulę do długotrwałego przechowywania
 • Jak pozbyć się mlecze

Wiosenne odmiany czosnku są sadzone wiosną i dojrzewają jesienią. Może być przechowywany dłużej niż 10 miesięcy, ale często ulega pogorszeniu, jeśli warunki przechowywania są nieprawidłowe. Ze względu na to, że mają małe goździki, ale jest ich wiele, gatunek ten jest najczęściej wykorzystywany w przetwórstwie: na pikle, konserwację i tak dalej. W zewnętrznym rzędzie zęby są większe niż na wewnętrznych rzędach i są najczęściej używane do sadzenia.

Wiosenne odmiany czosnku

 • „Sochi 56” ma biało-różową, spłaszczoną cebulę. Wczesna odmiana, nie zwalnia strzały. Masa głowy - 30-50 g, a do 30 małych zębów.
 • „Yershovsky” - odmiana w połowie sezonu, nie pozwala na strzałę. Zęby znajdują się w 2-3 rzędach, w sumie jest ich nie więcej niż 25. Gatunek jest odporny na mróz, owocny, przechowywany bez problemów.
 • „Smak” - obcy gatunek, zdolny do dojrzewania w ciepłym i zimnym klimacie. Przenośny, przechowywany przez długi czas. Zęby nie są bardzo ostre, ale bardzo soczyste w bańce 15-20 sztuk. Odmiana w połowie sezonu, strzałka nie zwalnia. Masa głowy - 80 gramów.
 • „Aleysky” - odmiana w połowie sezonu, nie zwalnia strzały. Odporny na mróz i choroby. W białej głowie Zubkowa bardzo - 12-19 sztuk.
 • „Degtyarsky” ma średnią głowę o wadze do 38 g. Roślina jest odporna na mróz, w połowie sezonu bez strzały. W jednej żarówce może być około 18 zębów. Łuska jest biało-czerwona, zęby są białe, soczyste pół ostre.

Które odmiany są strzałkami, a które nie są strzały?

Odmiany czosnku to karabin, a nie karabin. Większość ogrodników woli czosnek nie strzelający, choć wielu uważa go za bardziej produktywny i smaczny.

Czosnek Arrowed ma kwiatową strzałkę u podstawy głowy. Po części pozostaje nawet po zebraniu zbiorów. Wśród odmian zimowych należą „Kharnas”, „Nazus”, „Komsomolets”, „Polet”, „Junior” itp. Wiosną tylko „Gulliver” wypuszcza sprężynową strzałkę - to jest jej cecha wyróżniająca.

Czosnek bez strzałek ma małe zęby ułożone w kilku warstwach. Spośród wiosennych podgatunków obejmują one Abrek, Permyak, Moskovsky, Viktorio i uprawy zimowe - Losevsky, Podmoskovny i inne.

Jakie są główne odmiany czosnku?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Co karmić krowy?
 • Truskawkowa odmiana Gigantella
 • Odmiana kapusty Sugar Loaf
 • Sadzenie sadzonek i sadzonek wiosennych winogron

Duże odmiany czosnku

Rozsądne jest uprawianie czosnku o drobnych zębach tylko do dalszego przetwarzania, ale jeśli mówimy o świeżej konsumpcji, łatwiej jest hodować duży czosnek. Jakie więc rodzaje czosnku wyróżniają największe zęby i głowy?

 • „Tytan” - jedna z największych odmian czosnku. Masa głowy może osiągnąć 200 gramów, a jeden goździk - 25 gramów. Odmiana jest strzałkowa, odporna na niskie temperatury, ma łagodny smak i zawsze daje świetne zbiory.
 • „Guliwer” - późno dojrzewający czosnek z grotem strzałki. Głowa jest duża, może osiągnąć masę 120 gramów, a zęby w niej są bardzo małe - 4-6 sztuk. Smak nie jest bardzo ostry.
 • „Sofievsky” - zima, w połowie sezonu owocna odmiana, wytwarza strzałę. Głowy z fioletowymi żyłami ważą około 120 gramów. W jednej bańce około 8 goździków. Przechowywane długo.

Do wielkoowocowych należą także odmiany „Alekseevsky”, „Moskal” i „Shirokolistny”.

Pin
Send
Share
Send
Send