Ogrodnictwo

Kwiat Lilia Azjatycka

Pin
Send
Share
Send
Send


Lilia azjatycka należy do rodziny lilii. Ta roślina pochodzi z Azji, jak sama nazwa wskazuje. Kultura odporna i odporna. Istnieje kilka odmian lilii azjatyckich, które z kolei są podzielone na odmiany. W tym artykule opisano lilię azjatycką i cechy jej uprawy.

Opis gatunków i odmian

Hodowla nowych odmian i mieszańców lilii początkowo zaczęła angażować się w Japonii. Wtedy Amerykanie i Europejczycy, a potem Rosjanie, podjęli pracę hodowli nowych gatunków. Najbardziej rozpowszechnione azjatyckie odmiany i hybrydy otrzymane w latach 50. ubiegłego wieku.

Prace selekcyjne nad stworzeniem nowych azjatyckich gatunków lilii trwają od ponad dziesięciu lat. Gatunki i odmiany lilii azjatyckich różnią się wyglądem i innymi cechami. Jedna z klasyfikacji gatunków opiera się na rodzaju kwiatu i kolorze pąków.

 1. Brashmark lub kwiaty z pociągnięciami u podstawy płatków

Brashmark lub kwiaty z pociągnięciami u podstawy płatków

Ta azjatycka lilia ma ciekawy kolor. Kwiaty są monochromatyczne, ale u podstawy płatków, obok serca kwiatu widoczne są paski, „uderzenia” w innym kolorze. Wśród najbardziej znanych odmian tej grupy wyróżniają się: Delta, Elijah, Zhuravinka, Zorka Venus.

 1. Dwubarwne azjatyckie lilie

Dwubarwne azjatyckie lilie

Grupa, której kwiaty mają dwa lub więcej odcieni. Jednocześnie nagle lub płynnie przekształcają się w siebie. Najlepsze stopnie grupy: Sorbet, Lollipop, Grand Cru.

 1. Tango

Tango Lilie

Lilie Tango to odmiana kwiatów o grubych, widocznych plamkach na płatkach. Najlepsze odmiany w tej grupie to tylko dwie: Tasmania i Black Ay.

 1. Pixie

Małe lilie o rozmiarach Pixies

Nisko rosnące lilie, które można uprawiać w małych pojemnikach. Wysokość takich roślin nie przekracza 40 cm, najlepsze odmiany: Bazzer, Golden Matrix.

 1. Terry lily

Jest to najbardziej kapryśna odmiana lilii azjatyckich. Mają kwiaty frotte - płatki są lekko skręcone wokół krawędzi, co wygląda bardzo efektownie i nietypowo. Znane odmiany i hybrydy: Aphrodite, Miss Lucy, Fata Morgana, Fanny Twin.

Terry lilie

Ciekawe! Istnieje kilkadziesiąt grup lilii azjatyckich. Różnią się pewnymi cechami. Ale jedna, pojedyncza, oficjalna klasyfikacja tych kolorów nie została jeszcze opracowana.

Ponadto lilie azjatyckie są również klasyfikowane na trzy duże grupy w zależności od rodzaju kompozycji kwiatowej.

 1. Pąki są skierowane do góry. W tej grupie wyróżniono odmiany Detroit, Golden Stone, Mapira.
 2. Kwiaty są skierowane na boki. Stopnie: Różowa doskonałość, złoty splendor, afrykańska królowa.
 3. Pąki patrzą w dół. Najlepsze oceny: pianka morska, promineny.

Wybór miejsca do sadzenia lilii

Przeczytaj także te artykuły.
 • Dlaczego pisklęta giną?
 • Malinowa letnia pielęgnacja
 • Przepisy na chrupiące ogórki solone
 • Miód kasztanowy i jego właściwości

Lilia azjatycka jest bardzo piękną rośliną, która nie ma wysokich wymagań do uprawy lub pielęgnacji. Ale aby osiągnąć obfite, roczne kwitnienie, konieczne jest znalezienie dobrego miejsca do uprawy.

 • Lądowisko powinno być oświetlone. W skrajnych przypadkach roślina może być umieszczona w półcieniu.
 • Temperatura uprawy + 18 ... +22 stopni Celsjusza. W tej temperaturze lilie nie tylko dobrze rosną, ale także kwitną, tworząc nowe żarówki.
 • Wilgotność powinna być średnia lub wysoka. Lilia azjatycka nie lubi suchego powietrza.
 • Ziemia do sadzenia powinna być luźna, osuszona, lekko kwaśna. Jeśli roślina jest sadzona w glebie gliniastej lub sodowej, należy ją wcześniej ułatwić piaskiem lub torfem. Jeśli ziemia jest kwaśna, przed sadzeniem dodaje się do niej mąkę dolomitową.

Sadzenie lilii

Sadzenie Lily Azjatyckiej

Do sadzenia wybiera się stałą cebulę bez nienormalnych plam, gnicie, pleśń, ze stałym dnem. Lepiej jest, jeśli są duże, a kwitnienie nastąpi w roku sadzenia. Ale małe żarówki w roku rzadko sadzenia kolorów, potrzebują czasu na zwiększenie rozmiaru, rozwój. Przed sadzeniem w otwartym terenie należy przetwarzać żarówki w roztworze Fundazolu. To zdezynfekuje je. Jeśli nie chcesz używać środka grzybobójczego, możesz wziąć roztwór nadmanganianu potasu.

Sadzenie odbywa się zwykle na początku jesieni, aby rośliny zakorzeniły się, mogły przetrwać zimę bez żadnych problemów, aw następnym roku wypuściły kwiaty. Wiosną kwiaty te można sadzić od kwietnia do czerwca, w zależności od regionu - bardzo ważne jest, aby mróz powrócił!

Ważne! Aby zakupione żarówki przetrwały przed sadzeniem, muszą być przechowywane w chłodnym, ciemnym miejscu.

Ziemia do sadzenia jest najpierw nawożona i wykopywana na pełnym bagnie bagnetowym, a następnie musi być poluzowana i wyrównana. Doły są rozmieszczone w odległości 35 cm od siebie, około 20 cm głębokości. Żarówki są sadzone w dołach pojedynczo, ale żarówki są małe, a następnie kilka kawałków można posadzić w jednej studzience. Po posadzeniu cebulki są pokryte glebą i podlewane.

Jak dbać o azjatycką lilię

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Rasa Barbezie
 • Rasa kur Phoenix
 • Lepsza brzoskwinia paszowa
 • Przepiórka Faraon

Rosnące lilie azjatyckie wymagają odpowiedniej opieki.

Do sadzenia wybiera się stałą cebulę bez nienormalnych plam, gnicie, pleśń, ze stałym dnem

 • Konieczne jest regularne i obfite podlewanie, ponieważ rośliny te w ogóle nie tolerują suszy. Jednocześnie codzienne podmokłe podłoże może prowadzić do rozwoju zgnilizny w korzeniach, więc trzeba trochę wysuszyć ziemię między wodą. Do nawadniania pobierana jest tylko oddzielona woda, ciepła, nie zimna.
 • Krzewy powinny rosnąć na luźnej glebie. Aby to osiągnąć, ważne jest, aby czasami rozluźnić podłoże lub po prostu położyć ściółkę pod liliami.
 • Najlepsze ze wszystkich lilii tego typu reagują na wprowadzenie nawożenia organicznego, chociaż minerały dobrze reagują. Wiosną zwykle stosuje się azot (0,5 litra ściółki na 10 litrów wody). Ważne jest, aby pamiętać, że Lilia Azjatycka nie toleruje obfitości azotu, dlatego lepiej jest dodać mniej nawożenia niż więcej. Podczas pączkowania należy stosować potas i fosfor (100 g popiołu drzewnego na metr kwadratowy, można również stosować superfosfat i siarczan potasu). W połowie sierpnia kwiaty są karmione po raz trzeci (20 g podwójnego superfosfatu na wiadro wody).
Ważne! Lilii azjatyckich nie można nawozić świeżym obornikiem. Może to spowodować gnicie żarówek.
 • Przycinanie lub formowanie krzewu nie jest potrzebne. Jednocześnie konieczne jest usunięcie wszystkich uschniętych liści i suchych części rośliny, tak jak się pojawiają.
 • Lilie azjatyckie nie mogą długo rosnąć w jednym miejscu, dlatego czasami trzeba je przeszczepić. Zwykle odbywa się to co 3-5 lat.
 • Wiele odmian toleruje zimę, ale są też gatunki, które nie tolerują mrozu. W tym przypadku kultura jest mulczowana przed zimą przez 20-25 cm torfem, słomą lub podobnym materiałem izolacyjnym.

Choroby i szkodniki kwiatów

Lilie azjatyckie są bezpretensjonalnymi roślinami, ale mogą zachorować lub zostać zaatakowane przez szkodniki.

Wśród szkodników krzewy lilii azjatyckiej najczęściej wpływają na muchę cebulową, grzechotkę lilii, muchę lilii, mszycę

 • Gdy pojawia się fusarium, wewnątrz można zauważyć wybrzuszenie cebuli. Niestety, nie da się wyleczyć choroby, więc żarówki są wykopywane i palone, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się zgnilizny. Wszystkie sąsiednie rośliny muszą być traktowane po tym płynie Bordeaux.
 • Rdza pojawia się jako plamy na liściach, które stają się zardzewiałe. Aby zwalczyć chorobę, wszystkie dotknięte liście są odrywane i rośliny są traktowane 0,2% roztworem Fundazolu.
 • Botrytis pojawia się w brązowych plamach na liściach. W miarę rozwoju grzyb przenosi się na kwiaty. Najłatwiejszym sposobem radzenia sobie z chorobą jest leczenie krzewów 0,2% roztworem tego samego Fundazolu lub podobnego, silnego środka.

Wśród szkodników azjatyckie krzewy lilii najczęściej wpływają na muchę cebulową, grzechotkę lilii, muchę lilii, mszycę. Insektycydy Aktara, Inta-Vir są używane do ich zwalczania. Są skuteczne i wykonują dobrą robotę z tymi szkodnikami na liliach.

Azjatyckie Lily Recenzje

Lilia azjatycka wywołuje powszechne zachwyt nie tylko pięknem pąków, ale także wielką różnorodnością odmian, bezpretensjonalnością w uprawie.

 • Anastasia Osipova: „Kocham Lilie od dzieciństwa. To są bardzo piękne kwiaty, więc rosną dużo w moim ogrodzie. Azjatyckie hybrydy nabyte 4 lata temu. Dbałość o nie jest bardzo prosta, najważniejsze jest czasami nawadnianie i nawożenie. Kwitną doskonale. Lubią krzaki zawsze bujne, jest wiele kwiatów i są bardzo jasne, nawet pozornie bladożółte pąki wyróżniają się jako jasny punkt na parterze! ”
 • Marna Kovaleva: „Wczesną wiosną, dwa lata temu kupiłam dwie lilie azjatyckie i posadziłam je od razu w ziemi. Miejsce to wybrało słoneczne i wydatne, ponieważ usłyszałam, że kwitną doskonale. Więc okazało się. rodzaj i jeszcze jeden, nakrapiany. Cóż, pąki są po prostu bardzo duże! Ale niestety, kwitły tylko 2 tygodnie. To jest ich główna wada. "
 • Galina Kryukova: „Kwiaty są dla mnie radością. Uwielbiam je hodować. Lilie w mojej okolicy uprawiają różne gatunki. Istnieją również azjatyckie. Ich główną zaletą jest bezpretensjonalność i piękny kolor, brak krótkiego kwitnienia. Po raz pierwszy kupiłem cebulki nie zapuściły korzeni , ale w drugiej próbie wyrosły piękne krzewy, które kwitną co roku, w tym roku będę pierwszym, który je przesadzi, zobaczy, jak żyją cebule i czy niektóre z nich mogą usiąść.

Obejrzyj film: Lilie - kwity do ogrodu, kwiat do wazonu (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send