Warzywo

Zestawy cebuli - odmiany, sadzenie i pielęgnacja

Pin
Send
Share
Send
Send


Cebula Sevok jest ukochaną rośliną uprawną, jej hodowla nie jest tak trudna jak w przypadku roślin zamorskich, ale ma również swoje własne niuanse po zasadzeniu i opiece. Jakość i ilość nasion cebuli roślinnej zależy od wyboru materiału do sadzenia, poprawności prac przygotowawczych, przetwarzania. Wszystko to zostanie szczegółowo opisane poniżej w artykule.

Jakie są najlepsze odmiany?

Nie można nazwać najlepszej odmiany tej cebuli, ponieważ dla każdego ogrodnika istnieje koncepcja „najlepszej odmiany”. A jednak istnieje kilka odmian, szczególnie wyróżniających się cechami jakościowymi.

Odmiany cebuli Sevka

 • Najpopularniejsze odmiany sadzonek cebuli do sadzenia w otwartym polu: „Timiryazevsky”, „Oktyabrsky”, „Strigunovsky”, „Bessonovsky”.
 • Na zimę zaleca się sadzenie zestawów cebuli odmian: „Radar”, „Stuttgarter Riesen”, „Hercules Troy”.
 • Najbardziej ostre odmiany: „Centurion”, „Stuttgarter Riesen”, „Chalcedon”.
 • Pół ostre gatunki: „Sturon”, „Czerwony baron”, „Carmen”.
 • Duże żarówki dają odmiany „Hercules”, „Orion”, „Stardust”, „Ellan”.

Jakie są prace przygotowawcze przed lądowaniem?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Bougainvillea - odmiany, pielęgnacja, hodowla
 • Uprawa melonów w otwartym polu
 • Zielone pomidory z czosnkiem
 • Odmiany słonecznika

Cebula do sadzenia wybranych małych, bez pleśni, zgnilizny, miękkich beczek. Pamiętaj, aby ustawić zestawy łuków, a wtedy szansa na zawarcie małżeństwa podczas sadzenia zostanie zmniejszona. Przed sadzeniem sadzonki należy ogrzać do temperatury pokojowej, aby przyspieszyć kiełkowanie i wydajność.

Jeśli cebula jest sadzona na sprzedaż lub potrzebna jest bardzo duża uprawa, można zwiększyć jej wzrost. W tym celu nasiona przygotowuje się w ciągu 2-3 tygodni.

Prace przygotowawcze przed lądowaniem

 • Pierwsza opcja przygotowania obejmuje ogrzewanie przez 8 godzin w temperaturze 40 stopni powyżej zera, a następnie kolejne 12 godzin w temperaturze 47 stopni.
 • Druga opcja nasiąka. Jest to łatwiejsze i bardziej kłopotliwe zarazem. Konieczne jest namoczenie żarówek w roztworze 5 części obornika i 1 części pierwiastków śladowych. Alternatywą dla mieszaniny może być roztwór siarczanu miedzi.

Takie procedury przyspieszą wzrost, zmniejszą ryzyko chorób roślin i znacznie zwiększą wydajność.

Miejsce do sadzenia w otwartym polu jest wybierane słonecznie, otwarte, wentylowane ze wszystkich stron. Poprzednikami cebuli mogą być rośliny strączkowe, pomidory, dynie, cukinia, kapusta. Zaleca się nawożenie gleby z wyprzedzeniem (jesień), a na wiosnę tylko, aby ją rozluźnić i uczynić łóżka do siewu w odstępie 25-30 cm między nimi.

Kiedy i jak sadzić zestawy cebulowe?

Sadzenie cebuli Sevka

Cebule są sadzone na otwartym terenie po przejściu wszystkich mrozów - bliżej maja. Ale można to zrobić wcześniej - małe żarówki bardzo łatwo tolerują przymrozki. Ale większe nasiona są sadzone później, ponieważ wczesne sadzenie może prowadzić do obfitego tworzenia się strzał.

Nasiona są sadzone w łóżku w odległości 4-7 cm między poszczególnymi cebulami do głębokości 2-4 cm, a następnie posypywane ziemią i idealnie pokryte folią w celu przyspieszenia powstawania pędów. Bardzo ważne jest, aby nasiona miały średnią głębokość - jak wskazano powyżej. Faktem jest, że jeśli cebulki zostaną dobrze posadzone, system korzeniowy popchnie je na powierzchnię, a jeśli będą głębokie, żarówki będą wydłużone.

Często zdarza się, że ogrodnicy sadzą cebulę na zimę, aby cebula zimowała w ziemi, aby uzyskać więcej informacji na temat tej metody, przeczytaj ten artykuł - sadzenie cebuli na zimę.

Jak dbać o łuk?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Jak nakarmić konia?
 • Choroby winogron
 • Przepiórka kalifornijska
 • Rosnące arbuzy na otwartym terenie

Dbaj o wysiew cebuli

Główna zasada dbania o cebulę-sewkę na otwartym polu - obfite podlewanie, jeśli woda jest niska - roślina stanie się powolna i nie zapewni właściwego plonu. Ale nie należy przesadzać, bo inaczej cebula w ziemi zgnije. Chwasty są usuwane regularnie. Duża ilość chwastów może prowadzić do deformacji żarówki lub więdnięcia uprawy. Zestawy cebuli są rozluźniane w miarę potrzeby, aby na ziemi nie tworzyła się skorupa.

Jeśli chodzi o strzelców, zaleca się ich usunięcie w momencie, gdy u podstawy rośliny pojawi się pieczęć. Top dressing jest zwykle używany do uzyskania maksymalnej wydajności sprzedaży. Nie są wymagane do osobistej konsumpcji, z wyjątkiem środków zapobiegawczych lub kontroli szkodników i chorób. Możesz do tego użyć zarówno narzędzi ludowych, jak i specjalistycznych.

Kiedy zbierać?

Zbieranie cebuli Sevka

Zbierz sadzonki cebuli pod koniec lipca. Jesienne cebule są mniej smaczne niż letnie. Przed zbiorami kultura nie jest już podlewana. Liście powinny wyschnąć, podstawa rośliny. Kiedy liście opadają, możesz zbierać cebulę. Ważne jest, aby robić to przy suchej pogodzie, w przeciwnym razie uprawy zostaną utracone. Cebula jest ostrożnie usuwana z ziemi - można ją kapać trochę dla wygody.

Aby utrzymać zbiory przez długi czas, są one suszone, umieszczane w wentylowanym pojemniku, takim jak szuflady, siatki i przechowywane w suchym, chłodnym miejscu.

Pin
Send
Share
Send
Send