Warzywo

Jak uprawiać cukinię

Pin
Send
Share
Send
Send


Uprawa cukinii jest bardzo łatwa. Mogą rosnąć bez problemów w prostej glebie, nawet bez nawozów, podczas gdy są sadzone na otwartej przestrzeni iw szklarniach. Ale jak osiągnąć duże zbiory? To jest bardziej skomplikowane - to ważne i troska oraz lądowanie. Tak więc, jak hodować cukinię na otwartym terenie można znaleźć poniżej w artykule.

Jak hodować cukinię z nasion?

Przygotowanie gleby do sadzenia cukinii

Przed wzrostem nasiona cukinii kiełkowały w mokrej gazie. Wymaga to nie więcej niż 3 dni, jeśli nasiona są dobre. Konieczne jest sadzenie nasion dopiero po upływie wszystkich mrozów - na początku lub w połowie maja. Kabaczki najlepiej rosną na miejscu groszku, ziemniaków lub pomidorów i tam powinny być sadzone.

Działka na cukinię jest przygotowywana jesienią, jest wykopywana, nawożona nawozami organicznymi lub mineralnymi. Wiosną obszar jest rozluźniony, studnie są wykonane z głębokością 2-3 cm i są podlewane. 2-3 nasiona są ułożone w nich. Odległość między otworami wynosi 40 cm, a kiełki szybciej kiełkują, można je pokryć plastikową butelką na wierzchu.

Jak uprawiać cukinię z sadzonek?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Pieprzowy kalifornijski cud
 • Autoklaw do konserw domowych
 • Najlepsze przepisy na dżem morelowy
 • Jak sadzić sadzonki melona

Uprawa squasha z nasion i sadzonek

Uprawa sadzonek nadaje się do każdego rodzaju cukinii. Zastosuj tę metodę, aby uzyskać wygląd plonu przez 2-3 tygodnie.

W przypadku sadzonek najlepiej jest używać kubków torfowych, aby nie uszkodzić korzeni zarodka podczas sadzenia w ziemi. Nasiona nie są nasączone, ale po prostu wybrany materiał wysokiej jakości, do tego są wlewane do wody. Wszystkie nasiona, które osiadły na dnie, można wykorzystać do sadzenia. Następnie nasiona umieszcza się w miseczkach i przykrywa folią, aby szybko kiełkowały.

Gdy pojawiają się pędy, film można usunąć, a doniczki można umieścić w ciepłym miejscu (+ 15 stopni lub więcej), gdzie jest dużo światła. Rzadko podlewanie sadzonek, aby nie zalać gleby - cukinia nie lubi.

Sadzenie w glebie odbywa się tylko wtedy, gdy nie ma zagrożenia nocnym przymrozkiem. Przed obsadzeniem cukinii ziemia jest przygotowana do sadzenia. Najlepiej robić to od jesieni. W tym celu kopią to, zapładniają. Wiosną rozluźniają sadzonki ziemi i roślin w odległości 40 cm od siebie. Aby to zrobić, w wykopanym dołku należy zanurzyć roślinę wraz z donicą, uprzednio odrywając jej dno. Następnie dodaje się kroplami garnek z kiełkiem.

Jakie warunki są niezbędne cukinia?

Cukinia do karmienia

Dbałość o squasha nie jest trudna, ale podstawy powinny być wykonane, w przeciwnym razie zbiory będą słabe.

 • Na początkowym etapie szczególną uwagę zwraca się na chwasty. Powinno być ich minimum, ponieważ biorą wszystkie składniki odżywcze z gleby i nic nie pozostaje dla rośliny. Prowadzi to do wolniejszego wzrostu.
 • Od czasu do czasu gleba rozluźnia się.
 • Możesz zrobić dressing, ale niewiele - 1-2 na okres wzrostu. Aby to zrobić, najlepiej użyć nitrofoski lub dziewanny (słoik 1 litra) rozcieńczonej w wiadrze z wodą.
 • Podlewanie regularne, ale nie częste.

Co może zaszkodzić cukinia?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Nożyce do owiec
 • Jak ścinać owce
 • Uprawy odmian ogórków
 • Chereshnya Revna

Cukinia, choroby i szkodniki

Wiedząc, jak hodować cukinię na otwartym polu, można uzyskać duże zbiory, ale nie pozwól, by wszystko przebiegło pomyślnie, wzrost roślin powinien być ściśle kontrolowany.

Czasami roślina przestaje rosnąć, nie przynosi owoców z powodu uszkodzeń chorobowych lub szkodników. Wśród chorób należy obawiać się następujących problemów: rosa mąki, antraknoza, biała mozaika, bakterioza, biel, szarość, zgnilizna korzeni, ascochytoza, fusarium. Jeśli zauważy się którykolwiek z tych problemów, leczenie należy rozpocząć natychmiast: chore prześcieradła i pędy są usuwane, roślina jest traktowana odpowiednim lekiem. Jeśli to nie zadziała, zaraz zostanie całkowicie usunięty.

Spośród szkodników częstymi „gośćmi” cukinii są mszyce melonowe i przędziorki. Można je zwalczać metodami ludowymi lub innymi metodami, ale nie należy zwlekać, ponieważ szybko rozprzestrzeniają się na sąsiednie kultury.

Kiedy zbierać i jak przechowywać cukinię do zbioru?

Cukinia do przechowywania

Zbieranie cukinii odbywa się regularnie - co najmniej 2 razy w tygodniu, ponieważ przejrzała cukinia traci smak. Najsmaczniejsze owoce mają długość 15-20 m. Jeśli konieczne jest przechowywanie warzyw przez długi czas, ważne jest, aby poczekać na ich pełne dojrzewanie. Taka cukinia powinna mieć grubą skórkę, a gdy zapukasz, powinieneś usłyszeć tępy dźwięk.

Wytnij owoce ostrym nożem - nie odłamuj. Pozostawia mały ogon na owocu 5 cm, można go przechowywać w piwnicy, w lodówce. Możesz również poddać je recyklingowi na zimę: zamrozić lub zachować. Przed wysłaniem do magazynu nie są myte, ale po prostu wytarte, aby były suche. Jeśli mrozy z cukinii zamarzają, to oczywiście są dobrze wypłukane przedtem, a następnie są cięte, suszone i umieszczane w zamrażarce.

Pin
Send
Share
Send
Send