Warzywo

Rosnące arbuzy na otwartym terenie

Pin
Send
Share
Send
Send


Arbuzy - roślina kochająca ciepło. Są one jednak uprawiane nie tylko w krajach południowych. W środkowych szerokościach geograficznych, aby uzyskać duże zbiory, konieczne jest zapewnienie jagód niemal idealnych warunków, ale jest to całkiem możliwe. Uprawiając arbuzy na otwartym terenie, subtelności doboru odmian i sadzenia zostaną opisane poniżej w artykule.

Jak wybrać ocenę?

Odmiany arbuza

Wybór odmian zależy od klimatu i warunków lokalnych. Hybrydy rozwijają się bardzo dobrze w różnych strefach klimatycznych: „Honey Giant”, „Skoryk”, „Dar słońca”, „Sugar Baby”, „Prince Albert F1”, „Sugar Kid”, „Williams F1”, „Spark”. Dojrzewają szybko i nie boją się drobnych mrozów.

W południowych szerokościach geograficznych można użyć do sadzenia odmian: „Ataman F1”, „Spring Bush 334”, „Volzhanin”, „Astrachań”, „Dar Kholodova”, „Jubileusz”, „Vostorg”, „Chill”, „Black Prince”.

Gdzie mogę sadzić arbuzy?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Króliki Rex
 • Jak uprawiać sadzonki pomidorów w domu
 • Wosk pszczeli
 • Odmiany cukinii na otwartym terenie

Uprawa arbuzów na otwartym terenie jest możliwa tylko w niektórych miejscach na terenie.

Ciepłe, słoneczne miejsce do sadzenia warbos

 • Główną zasadą jest słońce. Kultura potrzebuje ciepła słonecznego, światła. W cieniu arbuz nie rośnie.
 • Wody podziemne powinny znajdować się na znacznej głębokości. Nadmiar wilgoci zniszczy korzenie, gniją, a roślina zniknie.
 • Rodzaj ziemi - lekka piaszczysta lub piaszczysta. Ale to jest idealny. Jeśli tak nie jest, możesz wybrać mniej wybredną odmianę w tym planie lub zapewnić częste karmienie, rozluźnienie.
 • Kwasowość gleby wynosi 6,7–7,0 pH. W związku z tym problemy będą mniejsze, ponieważ kwasowość można „dostosować”.
 • Najlepszymi prekursorami są pszenica lub lucerna. Jeśli wcześniej nie rosły na miejscu, można wybrać miejsce, w którym melony i drzewa psiankowate nie rosły w zeszłym roku.

Jak przygotować nasiona i sadzonki do sadzenia w otwartym terenie?

Przygotowanie nasion arbuza do sadzenia

W zależności od obszaru, w którym arbuzy są uprawiane na otwartym terenie, sadzi się je z nasionami lub sadzonkami. Druga opcja jest stosowana w pasie północnym i południowym. Taka roślina zostanie zaaklimatyzowana znacznie wcześniej, będzie rosła i produkowała owoce, dlatego przed pierwszymi mrozami można zbierać plony, a nawet mieć czas na ich recykling.

Jeśli nasiona są używane do sadzenia, należy je ogrzać w worku przez 10 dni przed sadzeniem. Idealnie, temperatura wewnątrz opakowania (jeśli jest sucha) powinna osiągnąć +55 stopni Celsjusza, a jeśli jest mokra, to +30 stopni. Po 10 dniach trzeba napełnić nasiona wodą przez 30 minut, a wyrzucone powierzchnie wyrzucić, a osiadłe napełnić ciepłą wodą (+50 stopni). Gdy woda ostygnie, musi zostać osuszona, a nasiona moczą się do momentu plucia.

Przygotowanie sadzonek arbuza do sadzenia w ziemi

2 dni przed wysiewem nasion sporządza się roztwór popiołu w ilości 1 części popiołu i 2 części wody. Podczas infuzji roztworu nasiona są dezynfekowane w ciemnym roztworze nadmanganianu potasu przez 15 minut. Następnie są moczone przez noc w przygotowanym roztworze popiołu. Następnego ranka woda jest odprowadzana, nasiona są myte i suszone.

Sadzonki polecane do uprawy w doniczkach torfowych. Pod koniec kwietnia wlewa się do nich mieszaninę torfu, próchnicy i gleby w stosunku 2: 1: 1. Nasiona są moczone przez 10 minut w wodzie (+50 stopni), a następnie pogłębione 1 cm ziarnem do szklanki i posypane ziemią. W pokoju z sadzonkami powinno być nie mniej niż 25 stopni, w przeciwnym razie nasiona nie wykluwają się. Topowe opatrunki zapewniają wzmocnienie w miarę potrzeb.

Jak sadzić arbuzy?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Pyłek pszczeli
 • Odmiana kapusty Megaton F1
 • Zawartość pszczół w wielopiętrowych ulach
 • Cebula odmiana Sturon

Rosnące arbuzy na otwartym terenie zaczynają się od przygotowania gleby. Ziemia dla arbuzów przygotowywana jest jesienią, nawożona jest obornikiem (4 kg na 1 tys. M kw.). Arbuzy nie tolerują świeżego obornika, a poza tym mogą prowadzić do powstawania chorób grzybowych. A jeśli ziemia jest uprawiana w listopadzie, nad nawozem zimowym perepretuje i nie zaszkodzi kulturze.

Sadzenie sadzonek arbuza w ziemi

Nasiona wysiewa się, gdy temperatura gleby osiąga + 16 stopni. Są sadzone na głębokości 6 cm., Gęstość - 10 nasion na 1 metr. Może się wydawać, że jest gęsty, ale nie wszystkie nasiona będą się wznosić i jeśli wszystkie z nich mogą zostać zasadzone. Po posadzeniu są posypywane ziemią i podlewane ciepłą wodą. Pierwsze pędy można się spodziewać w ciągu 1 tygodnia.

Sadzonki w otwartym terenie posadzone 30 dni po ich wzroście w doniczkach torfowych. W tym momencie sadzonki powinny mieć około 5 liści. Aby zmniejszyć stres podczas przeszczepu, utwardzanie przeprowadza się tydzień przed sadzeniem. Po południu temperatura spada do +17 stopni, a nocą do +15.

Sadzonki sadzi się w poszczególnych otworach - głębokość 8-10 cm. Najpierw robią kompost, wodę. Podczas sadzenia, szyjka korzeniowa powinna wyglądać z ziemi 1 cm, aby można było wykonać późniejsze wysadzanie. Otwór pokryty jest suchą ziemią.

Jak dbać o arbuzy?

Usuwanie dobrych zbiorów pasierba

Uprawa arbuzów na otwartym terenie wymaga regularnej pielęgnacji od momentu siewu nasion lub sadzenia sadzonek.

 • Gdy na roślinie pojawia się 5 liści, jest chowany, tak że gleba jest tak luźna, jak to możliwe.
 • Chwasty w pobliżu kultury nie powinny być. Jest to bardzo ważne z kilku powodów. Zapobiegają rozwojowi arbuzów, usuwają większość wilgoci, składników odżywczych z ziemi, ale dodatkowo mogą powodować szkodniki na miejscu lub nawet blokować słońce przed jagodami (jeśli są wysokie).
 • Podlewanie to niewiele, nawet mono, mówią - nie wystarczy. W okresie dojrzewania tym bardziej, w przeciwnym razie smak będzie wodnisty.
 • 2 tygodnie po posadzeniu do ziemi dodaje się roztwór azotanu amonu (20 g na wiadro wody). Drugi opatrunek jest wykonywany, gdy pojawiają się kwiaty.

  Podlewanie arbuzów w ogrodzie

 • Gdy owoc osiągnie średnicę 10 cm, musisz uszczypnąć główny bat i usunąć boczne pędy. W tym przypadku wszystkie siły rośliny skupią się na wzroście i rozwoju jagód. Roślina nie powinna mieć więcej niż 6 jajników.
 • Aby wilgotna ziemia nie zepsuła zbiorów, pomiędzy nieutwardzonym materiałem a owocami kładzie się nie gnijący materiał.
 • Zaleca się od czasu do czasu odwrócić arbuzy. Tak więc dojrzewają szybciej i równo. Jednak należy to robić ostrożnie, aby nie zbierać jagód.

Pin
Send
Share
Send
Send