Zwierzęta gospodarskie

Edilbayevsky rasa owiec

Pin
Send
Share
Send
Send


Rasa owiec Edilbayevsky jest grubym ogonem, rozwodzi się za mięso i tłuszcz zwierzęcia. Są to bardzo atrakcyjne i dobroduszne stworzenia, które nie wykazują agresji wobec człowieka. W artykule zostaną omówione zalety gatunku, właściwa treść, karmienie i hodowla.

Jak narodziła się rasa?

Ojczyzną rasy Edilbayevsky jest Kazachstan. Już w XIX wieku rasa została pozyskana przez skrzyżowanie kazachskich owiec o grubych ogonach i owiec Astrachań. Podczas selekcji osób wybrano tylko te owce, które były w stanie pokonywać duże odległości. Z tego powodu rasa owiec edilbayevsky jest bardzo trwała i może podróżować 500 km! Dziś rasa jest najbardziej popularna w Kazachstanie i zaczyna ją bardziej aktywnie hodować także w Rosji i na Ukrainie, w Tatarstanie i Uzbekistanie.

Jakie są zewnętrzne cechy i cechy gatunku?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Rosnące sadzonki pieprzu
 • Różnorodność pomidorów Gazpacho
 • Odmiany ogórka F1
 • Węgierska odmiana śliwkowa

Owca rasy Edilbaevskaya jest duża, ma odpowiednią sylwetkę. Plecy są proste, ale nieco obniżone w okolicy grubego ogona. Żołądek jest również prosty. Jednostki są bardzo szerokie - w obwodzie 100 cm (baran). Kurdyuk dobrze rozwinięty. Nogi długie, muskularne. Nie ma rogów baranów i królowych. Szyja nie jest długa, średniej grubości. Średniej wielkości głowa - krzywy nos. Oczy są ciemne lub jasne, spokojne. Uszy nie są duże, zwisają po bokach. Gruba wełna, kolor najczęściej czarny, czerwony, brązowy.

Cechy zewnętrzne i cechy wyglądu

Rasa ma wiele zalet, dzięki czemu są popularne nie tylko w Kazachstanie, ale także za granicą.

 • Mięso owcze jest bardzo smaczne. Waga barana waha się między 110-120 kg, owcy - 70-100 kg. W tym samym czasie najbardziej liczą się osoby z Czarnej Edilbaev. Wysokość do 84 cm. Rasa wcześnie. Przy urodzeniu jagnięta ważą 5-6 kg, o 5 miesięcy - 40-41 kg, o 1,5 roku - 65-85 kg. W związku z tym hodowla mięsa jest bardzo opłacalna.
 • Specjalny rodzaj tłuszczu, który daje rasa, jest bardzo cenny do osobistego użytku lub sprzedaży. Waga dorosłego tłuszczu (od 1,5 roku życia) o całkowitej masie ciała 68 kg wyniesie 6 kg.
 • Wełna z rasy edilbayevskoy jest szorstka i twarda, ale najlepsza spośród wszystkich innych gatunków o grubych ogonach. Obcinał - 3,5–5 kg dla owiec i 2,6 kg dla owiec rocznie. Wełna składa się głównie z puchu - 52–56%, 24–28% składa się z włosów ochronnych, a włosy przejściowe mogą wynosić nie więcej niż 16–19%.
 • Daje rasę i mleko. W okresie laktacji wydajność mleka owcy może osiągnąć 150-155 litrów. Stosuje się go nie tylko do karmienia młodych, ale także do przygotowywania serów, masła. W zależności od diety zwierzęcia procentowa zawartość tłuszczu w produkcie może wahać się od 3% do 9%.

Jak utrzymać i dbać o owce?

Rasa owiec Edilbayevsky różni się odpornością na długie przejścia, spacery, szybko dostosowuje się do innego klimatu. A jednak trudno nazwać je bezpretensjonalnymi. Istnieje wiele warunków ich utrzymania, które są wysoce zalecane, w przeciwnym razie wydajność gwałtownie spadnie.

Pielęgnacja i pielęgnacja owiec

 • Pokój musi być odpowiednio wyposażony i zbudowany. Powinno być dużo miejsca i zaleca się, aby rząd kolumn był duży.
 • Wilgotność prowadzi do częstych chorób. Pomieszczenie powinno mieć dobrze znany system wentylacji, ale nie powinno być dozwolone przeciągi.
 • Czyszczenie odbywa się często. Ściółka jest wykonana z dowolnego wygodnego materiału, ale najważniejsze jest, aby ją zmienić, ponieważ zabrudzi się. Pleśń jest szkodliwa dla zwierząt.
 • Najczęściej są wypędzane wiosną, latem i jesienią na pastwiska, aby oddychać świeżym powietrzem i jeść świeże warzywa. Chociaż, jeśli chcesz, możesz je wypędzać przez cały rok, a jednak większość hodowców utrzymuje stado w zimie. Nawet na pustyni nie można jeść dużych plantacji traw, chociaż nie odmówią tam jedzenia. Bardzo ważne jest, aby pastwisko było daleko od lasów i bagien, ponieważ trawa, która tam rośnie, nie lubi.
 • Wadą tego gatunku jest to, że rasa jest słabo zorientowana w terenie. Ważne jest, aby monitorować stado podczas chodzenia, w przeciwnym razie opóźnieni osobnicy nie wrócą do domu, ale zgubią się w stepie. Jeśli nie da się pilnować zwierząt, możesz kupić psa za tego pasterza.
 • Aby utrzymać owce w czystości, od czasu do czasu są kąpane, sprawdzane i czyszczone przez kopyta.

Co karmić?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Truskawkowa odmiana Bereginya
 • Wylęgarnia kurczaka
 • Bentham Breed
 • Jak siać marchewki

W ciągu dnia jedna osoba zjada około 2 kg siana i 0,5 kg ziarna, ale podstawą diety jest zielona pasza, którą sama znajduje na pastwisku. Warzywa i owoce mogą być częścią codziennego karmienia, ale musisz upewnić się, że są świeże. Upewnij się również, że sól jest podawana w osobnym pojemniku.

Wiosną do paszy wprowadzane są kompleksy mineralno-witaminowe. A zimą zaleca się często podawać ziemniaki, groch, kiszonkę, mieszankę paszową. Jedzenie daje suche lub prawie suche - mokre słabo wchłaniane. Karmią owce 2 razy dziennie - rano i wieczorem oraz w ciągu dnia, kiedy jedzą na pastwisku.

Konieczne jest, aby w pijącym zawsze była czysta, świeża woda.

Jak hodować owce edilbayevsky?

Hodowla owiec edilbayevsky

Owca rasy Edilbayevsky osiąga dojrzałość płciową w ciągu 8 miesięcy. W tym samym czasie spędzaj krycie z baranem. Jeśli nie jest to możliwe, osoba hodowlana zostaje nabyta lub odebrana znajomym. Do kojarzenia używaj pokoju hotelowego, aby inne osoby nie ingerowały w proces. Owce powinny być przykryte przez kobietę więcej niż raz, z chwilami odpoczynku, a następnie procedura jest powtarzana.

Zaleca się podawanie wysokiej jakości paszy i dodatkowych witamin obu osobom przed tygodniem. Ciąża trwa 21 tygodni. Przed urodzeniem obawy owiec mogą odmówić jedzenia.

Dostawa powinna odbywać się w suchym, czystym pomieszczeniu - jest przygotowywana z wyprzedzeniem. Musi być koryto z wodą i jedzeniem. Przed porodem zwierzę musi zostać pocięte między tylne nogi. Poród trwa zwykle około 40 minut. Pęcherz płodowy jest czasami bardzo ciasny, więc weterynarz lub hodowca powinien być w pobliżu, aby pomóc, jeśli to konieczne, przerwać go. Po urodzeniu miot zostaje zmieniony, aby noworodek był ciepły i suchy.

Bardzo ważne jest, aby nie dotykać baranka i owiec w pierwszych minutach po porodzie - zajmuje się samym cielęciem, przynajmniej po raz pierwszy.

Pin
Send
Share
Send
Send