Pszczelarstwo

Rasa kurczaków Fireol

Pin
Send
Share
Send
Send


Kurczaki Fireol to słynna francuska rasa. Początkowo został wyjęty jako gatunek mięsa, ale dziś dzięki pracy hodowców poprawiono jakość jaj drobiu, dzięki czemu hoduje się go nie tylko na mięso, ale także na pyszne jajka. Ponadto kurczak Faverol ma przyjemny wygląd, ma piękne upierzenie i dobroduszne usposobienie.

Historia hodowli

Kurczęta rasy Faverol hodowano w XVIII wieku. Aby uzyskać ten gatunek, pobrano 5 ras (Brama, Mantskaya, Gudan, Dorking, Cochinchin). Rasa została oficjalnie zarejestrowana w 1886 roku. Pod koniec XIX wieku rozprzestrzenił się na całą Francję. Był to jeden z najlepszych widoków w tamtym czasie. Następnie Faverol zostały sprowadzone do Rosji, aw Ameryce pojawiły się dopiero w XX wieku.

Na szyi widoczna jest grzywa luźnych piór, gładko obracająca się w plecy. Podstawa głowy ma przezroczystą bramę.

Później w Anglii najpierw hodowano kury gatunków wystawowych i zidentyfikowano zewnętrzne dane ptaka - jego standard. Niemieccy hodowcy poprawili produktywność gatunku, zachowując jednocześnie dekoracyjny charakter rasy.

Opis rasy kurczaka Fireol

Przeczytaj także te artykuły.
 • Najlepsze wczesne odmiany ziemniaka
 • Holenderskie odmiany rzodkiewki
 • Jak wybrać i przygotować sadzeniaki do sadzenia
 • Długo wyczekiwana odmiana winogron

Birds Firewall różnią się wyglądem budowy ciała i lekkich kości. Mięśnie są dobrze rozwinięte. Plecy są długie, płaskie. Okrągły kształt tułowia, lekko wypukły do ​​przodu. Skrzydła są wysoko ustawione i mocno dociśnięte do ciała. Nogi są prawidłowo rozwinięte z obfitym upierzeniem.

Główną ważną cechą rasy jest pięciopalczaste

Szyja jest średniej długości. Głowa jest mała, lekko spłaszczona, ale piękna. Dziób jest mocny, krótki, kolor może być od białego do różowego lub żółtawego. Grzebień ma kształt liścia, stoi prosto, czerwony. Oczy są okrągłe, średniej wielkości, czerwono-pomarańczowe.

Ciekawe! Główną ważną cechą rasy jest pięciopalczaste. Czwarty i piąty palec powinny być dobrze oddzielone, a pazur piątego palca skierowany ku górze.

Kremowa skóra. Upierzenie obfite, luźne. Pióra są miękkie. Na szyi widoczna jest grzywa luźnych piór, gładko obracająca się w plecy. Podstawa głowy ma przezroczystą bramę.

Odmiany kurczaków Fireball

Istnieją tylko trzy odmiany kurczaka Faverol.

Zdjęcie rasy kurczaka Blue Fireball

 • Blue Firewall jest zapisany w widoku standardowym. Kolor może być niebieski w połączeniu z łososiem. Gatunki ptaków tego gatunku są eleganckie, niezwykłe. Są niebieskie kurczaki Faverol nierzadko i kosztem wyższym niż inne gatunki.
Ważne! Koguta bardzo łatwo odróżnić od kur, ponieważ samiec często ma inny kolor piór i jest większy.

Zdjęcie rasy kurczaka łososia Faverol lub Lahshuner

 • Łosoś Faverol lub Lakhshuner to rasa, której kury są jasnego koloru, a koguty są czarne z piórami z kości słoniowej na dolnej części pleców. Na zewnątrz jest to bardzo piękny ptak, jasny i przyjemny. Salmon Firewall jest często uprawiany jako ozdobna.
 • Kolumbijska rasa Faverol może być kolumbijskim kolorem lub srebrem. Główny kolor pióra jest biały z czarną końcówką. Koguty i kurczaki tego gatunku mają ten sam kolor, ale samce są jaśniejsze, o bujnym upierzeniu i większych rozmiarach.

Zdjęcie Columbian Faverol kurczaka

Natura kurcząt

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Herbicydy kukurydziane
 • Co można sadzić obok cukinii
 • Najlepsze wczesne odmiany ziemniaka
 • Mulczowanie truskawek

Kurczaki tej rasy mają spokojne usposobienie. Bez problemu dogadują się z innymi rasami, szybko przyzwyczajają się do gospodarza (w ciągu 2-3 dni), są bardzo łatwowierni. Ptaki są ciekawe, dociekliwe i spostrzegawcze. Mogą po prostu stać i zastanowić się nad tym, czym są zainteresowani przez długi czas lub biegać po witrynie na liście gadżetów.

Kogut jest silny, ale nie agresywny, nie pasuje do walk, a nawet terytorium zwykle się nie broni. To jest jego dobra cecha i zła, ponieważ bardziej zarozumiałe koguty innych ras mogą dosłownie dziobać go. Więc musisz uważnie to monitorować i nie sadzić kogutów tego gatunku w jednej klatce z walczącymi samcami.

Kogut jest silny, ale nie agresywny

Ważne! Kurczęta Firello w Rosji na fermach drobiu i w gospodarstwach hodowlanych nie występują, więc można kupić wysokiej jakości rasowe osobniki tylko za granicą. Ptaki sprzedawane na rynku pod tą nazwą są najczęściej mieszaniną.

Charakterystyka rasy

Rasa kurczaków Fireball wyróżnia się produktywnością, dlatego wielu hodowców wybiera ten konkretny gatunek.

 • Kogut waży do 4,5 kg, kury - 3,5 kg.
 • Pyszne mięso, delikatne, o niskiej zawartości tłuszczu. Smakuje trochę jak bażant.
 • Zwłoki zerwane bez problemów, zwykle nawet nie śpiewają. Skóry o jakości komercyjnej, takie jak cała tusza jako całość, o wyraźnie określonych mięśniach.

  Pyszne mięso, delikatne, o niskiej zawartości tłuszczu

 • Produkcja jaj rocznie - 180 sztuk. Jaja rezygnują z ptaków o wadze do 60 g, muszla jest brązowa z różowym odcieniem.
Ciekawe! Najsmaczniejsze mięso można znaleźć w tych kurczakach Fireol, które hodowano podczas chowu na wolnym wybiegu i spożywano nie tylko ziarno i zacieru, ale także pastwiska.

Cechy konserwacji i opieki

Zaleca się hodować kurczaki Fireball metodą zewnętrzną. Na kwadracie pokoju powinno być około 4-5 kurczaków. W kurniku, wygodne grzędy są wykonywane w odległości 50-60 cm od podłogi, ale drabina jest na nich umieszczona, aby ptaki mogły łatwo dotrzeć do ich łóżka. Wyposaż także gniazda na warstwy, miejsce do karmienia i miski. Zaleca się instalację i umywalkę z piaskiem, popiołem do czyszczenia piór.

Wygodne kryjówki wykonywane są w kurniku w odległości 50-60 cm od podłogi.

Wilgoć i przeciągi są niedopuszczalne. Konieczne jest zapewnienie wentylacji, dobrego oświetlenia i ciepła w pomieszczeniu (pożądane jest ogrzewanie). Ściółka jest wykonana ze słomy, trocin lub torfu, w warstwie 10-15 cm, rasa ta wymaga czystości dzięki obfitemu upierzeniu i pierzastym nogom. Czyszczenie odbywa się codziennie, a raz w tygodniu należy częściowo wymienić ściółkę, usuwając brud.

Ważne! Kurczaki Fireol podatne na otyłość. Jeśli nie muszą być tuczone na mięso, warto zapewnić ptakowi codzienne spacery na świeżym powietrzu. Takie ćwiczenia fizyczne pozwolą im nie przybrać na wadze i uniknąć chorób.

Ściółka jest wykonana ze słomy, trocin lub torfu, w warstwie 10-15 cm

Spacery uspokajają się. Jeśli jest mało miejsca w kurniku lub na spacerze, produkcja jaj zmniejszy się - kury tej rasy są bardzo wrażliwe na zmiażdżenie. Jeśli nie ma możliwości spaceru, możesz po prostu wypuścić kurczaki do ogrodu na spacer. Te kurczaki zwykle nie kopią ziemi, więc żniwa nie ucierpią. A ponieważ ta rasa nie lata, kurczaki nie potrzebują dużego ogrodzenia.

Hodowla faerolu

Rasa kurczaków, Fireball, jest zazwyczaj hodowana przez inkubator, ale samice mają instynkt macierzyński i mogą siedzieć na jajach. Do hodowli jaja są pobierane od kur w wieku jednego roku lub starszych. Aby jaja mogły zostać zapłodnione, konieczne jest, aby w kurniku było około 5 samic na jednego koguta.

Kurczęta mają instynkt macierzyński i mogą siedzieć na jajkach

Ważne! Bliskie krzyżowanie może prowadzić do degeneracji rasy, pojawienia się wad, deformacji piskląt. Z tego powodu profesjonalni hodowcy dzielą stado na różne kojce według wieku.

Kurczęta po urodzeniu są zwykle hodowane w lęgach. Rosną szybko, dobrze przybierają na wadze i zazwyczaj nie chorują, jeśli wylęgarnia jest czysta i karmiona jest wysokiej jakości, kompletnym pokarmem. Początkowo kurczęta otrzymują gotowane jajko i gotowaną na parze kukurydzianą owsiankę. Od piątego dnia w diecie można dodawać pokrojone warzywa i warzywa, otręby, drożdże. Od 2 miesięcy ptaki powinny już jeść całe ziarna, pokruszoną kukurydzę. Możesz także karmić młodych. W ciągu 3 miesięcy młode stado zostaje podłączone do głównego stada.

Kurczaki rosną szybko, dobrze przybierają na wadze i zwykle nie chorują

Jak karmić kurczęta

Dieta składa się z pełnoprawnych, w przeciwnym razie zacznie brakować witamin, minerałów, a najróżniejsze choroby mogą pojawić się u ptaków. Każdego dnia potrzebują suchego ziarna i mokrego zacieru zieleni i roślin okopowych, warzyw. Pod normalnym karmieniem samica podaje około 2 jaj w ciągu 3 dni. Jeśli wydajność jest niższa, musisz poprawić karmienie.

Aby uprościć to zadanie, użyj prostego kanału. Ale nie jest tani, o wiele bardziej opłaca się dawać proste jedzenie - zboże i zacieru, dodając do nich pokruszoną kredę, mączkę mięsno-kostną, kiszonkę, ciasto z oleju roślinnego, premiksy.

Do normalnego trawienia w kurniku i na spacerze powinna być miska ze zmiażdżonymi muszlami i żwirem, piaskiem. Poidła są instalowane na padoku i kurniku, aby ptaki zawsze mogły się napić. Najlepiej jest codziennie zmieniać wodę, aby nie ulegała stagnacji, nie była rozmazana i zawsze świeża.

W zimie zamiast zieleni można podawać mąkę ziołową lub granulki trawy.

Ważne! W zimie zamiast zieleni można podawać mąkę z trawy lub granulki trawy. Dobrą alternatywą może być również kiszonka lub kiełkujące ziarno.

Opinie na temat rasy kurczaka Faverol

Rasa kurczaków Fireball, według opinii, ma wiele zalet, ale są w niej istotne wady.

 • Olga Yakusheva: „Już od 3 lat hoduję kurczaka Fireol. Jestem całkowicie zadowolony z ptaków. Nie różnią się od innych gatunków zawartością. Jednak od stycznia wprowadzam dietę, aby kurczaki dobrze rosły, a kogut był aktywny. i kogut staje się leniwy. Radzę wszystkim zobaczyć ten gatunek, ptaki są produktywne, chociaż trzeba próbować je hodować. ”
 • Andrei Gorbunov: „Rasa jest dobra. Ptaki nie tylko dostarczają wysokiej jakości mięso, jaja, ale także towarzyskie, z dobrym temperamentem. Jeśli nauczysz je jeść, często będą prosić o ogrodzenie! Ponadto kurczaki Firewall wyglądają pięknie, hoduję odmianę Salmon and Blue - wyglądają bardzo oryginalnie i bezpośrednio ozdabiają podwórze, wypuszczam ptaki na spacer po ogrodzie, pomagają przy chwastach i niszczą szkodniki!
 • Svetlana Kotova: „Kilka lat temu przestałam hodować kurczaki z Faerolu. Są one z pewnością piękne i jest dobry wybór podgatunków. Ale nie byłam zadowolona z wydajności. Jaja są małe, samica nie daje im zbyt wiele, a ptak ma średniej wielkości, a nie najlepsze cechy mięsa. w moim przypadku hodowla nie spełniała oczekiwań, ale jako rasa wyjściowa, do treningu, przed hodowlą bardziej produktywnych gatunków, mogę je polecić. ”

Pin
Send
Share
Send
Send