Warzywo

Sadzenie sadzonek pomidorów w szklarni

Uprawa pomidorów w szklarni jest znacznie łatwiejsza niż na otwartym polu. Ale nie zapominaj, że jakość i ilość plonów zależy od przestrzegania standardów opieki, a także od prawidłowego sadzenia rośliny. Sadzenie sadzonek pomidora w szklarni zostanie szczegółowo opisane poniżej w artykule.

Jak przygotować szklarnię do sadzonek pomidorów?

Przed przygotowaniem sadzonek do sadzenia, gleba jest traktowana w szklarni, odbywa się to 10-12 dni przed sadzeniem sadzonek. W tym celu górną warstwę (10 cm) usuwa się, jeśli to możliwe, a dolną warstwę traktuje się roztworem siarczanu miedzi w ilości 10 litrów na 1 łyżkę stołową. Takie rozwiązanie dobrze dezynfekuje glebę, zmniejszając w ten sposób ryzyko zachorowań na pomidory.

Po dezynfekcji ziemia jest nawożona i rozluźniana. Jako nawóz zrobi to popiół i próchnica. W zależności od żyzności gleby można użyć od 3 do 8 kg próchnicy i 1 szklankę popiołu drzewnego na 1 metr kwadratowy.

Szklarnia do sadzenia pomidorów

W ciągu 10 dni studnie są przygotowane do sadzonek. Dzieje się tak, aby ziemia w otworach miała czas się rozgrzać. Zimna ziemia spowolni wzrost i rozwój rośliny. A jeśli wynosi więcej niż +14 stopni Celsjusza, korzenie będą łatwiejsze do osiadania. W szklarni przez 10 dni ziemia szybko się nagrzeje, ale jeśli tak się nie stanie, przed posadzeniem można wylać studzienki ciepłą wodą.

Znajdują się one w odległości 40 cm od siebie. Wielkość otworów zależy od rodzaju pomidora. Nisko rosnące otwory potrzebują 20 cm i wysokości - 30 cm Głębokość otworów jest standardowa - 15 cm Między poszczególnymi łóżkami konieczne jest pozostawienie przejścia o szerokości 50 cm, aby wygodnie było chodzić.

Pozostałe preparaty dotyczą wentylacji, światła i ogrzewania. Ostatnie dwa są konieczne tylko wtedy, gdy sadzenie pomidorów w szklarni odbywa się zimą. Jeśli chodzi o wentylację, w pomieszczeniu powinny znajdować się co najmniej dwa okna. Jest to konieczne, aby pomidory nie „zagotowały się” w szklarni w upalne dni.

Jak przygotować sadzonki do sadzenia?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Odmiana brzoskwiniowa Złota Moskwa
 • Jak podlewać ogórki
 • Odmiana kapusty Sugar Loaf
 • Shire Horse

Sadzonki pomidorów

Gotowych sadzonek nie zaleca się natychmiast zanurzać w ziemi. Sadzenie sadzonek pomidorów w szklarni odbywa się po przyzwyczajeniu się do agresywnego środowiska zewnętrznego. Dlatego 2 tygodnie przed sadzeniem zaczyna twardnieć. Robi się to bardzo prosto. W pomieszczeniu, w którym rośnie, od czasu do czasu otwiera się okno. Najpierw, krótko, potem więcej czasu. Skrzydło okna powinno być otwarte nawet w nocy, gdy na zewnątrz jest zimno.

Utwardzone sadzonki szybko zakorzenią się w otworze, ale aby nie cierpieć na choroby i szkodniki przynajmniej po raz pierwszy, należy je zdezynfekować. Aby to zrobić, roślina jest podlewana 1% roztworem kwasu borowego.

Jak sadzić pomidory?

Sadzenie sadzonek pomidora w szklarni odbywa się w pochmurny dzień lub wieczorem, ponieważ ciepło może prowadzić do więdnięcia pomidora. Podczas lądowania, jeśli wcześniej ziemia była nawożona w samych studniach, nie można wlać nawozu, w przeciwnym razie nadmiar składników odżywczych doprowadzi do gnicia systemu korzeniowego roślin.

Sadzenie sadzonek pomidorów w szklarni

 • Do otworu wlewa się wodę, najlepiej ciepłą.
 • Sprawdza się kiełek - używa się tylko najlepszych sadzonek.
 • Podczas gdy woda nie jest całkowicie wchłaniana w ziemię, jest sadzona w błocie dobrze.
 • Po posadzeniu pomidory nie są podlewane na wierzchu, w przeciwnym razie na ziemi utworzy się skorupa.
 • Pod każdym kiełkiem gleba jest lekko zagęszczona i sucha na wierzchu.
 • Podlewanie nie jest często konieczne - w razie potrzeby, gdy ziemia wysycha.
 • Jeśli jakieś liście dotkną ziemi, powinny zostać odcięte. Tylko to robi się rano, aby wieczorem rana wyschła.
 • Sadzonki pomidorów wysokich z reguły są wysokie już w początkowym okresie rozwoju, dlatego zaleca się, aby były sadzone na słupach natychmiast po posadzeniu.

Teraz, od czasu do czasu, ziemia jest rozluźniona, chwasty są usuwane, a szklarnia musi czasami być emitowana. Jeśli przestrzegasz przynajmniej minimalnych standardów opieki - zbiory nie potrwają długo.

Co doradzają eksperci?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Najlepsze rasy mięs byków
 • Gloriosa Plant
 • Rasa kur Phoenix
 • Kompot ze śliwek

Biorąc pod uwagę kilka prostych wskazówek, możliwe jest zapewnienie szybkiego ukorzenienia pomidora i wysokiej jakości zbiorów w krótkim czasie.

Powstawanie krzewu pomidorowego

 • Pomidory są bardziej narażone na zachorowanie, jeśli są sadzone w jednym miejscu przez dwa lata z rzędu.
 • Najlepsze ze wszystkich sadzonek pomidorowych przeżywa w glebie piaszczystej lub gliniastej. Jeśli tak nie jest, możesz zrobić wszystko inne, potrzebujesz tylko więcej nawozu i opieki.
 • Aby roślina szybciej osiadła w szklarni, zaleca się odcięcie dwóch dolnych liści pomidora przed sadzeniem.
 • Niskie odmiany są z reguły sadzone w szachownicę, tak że odległość między poszczególnymi pomidorami wynosi około 40 cm, a jeśli są one obsadzone wysoką odmianą, są także sadzone w sposób rozłożony, ale z odległości 60-70 cm między sadzonkami.

Czasami sadzenie sadzonek pomidora w szklarni odbywa się za pomocą Kazarin i metod szczepień. Pierwszy oznacza prawie poziome sadzenie rośliny w celu stworzenia dobrego systemu korzeniowego. Drugim jest zasadzenie dwóch roślin sadzonek, aby uzyskać potężny, rozwinięty korzeń. Ważne jest, aby pamiętać, że metody te muszą być stosowane albo dla pojedynczych (1-2 sztuk) pomidorów do praktyki, albo pod nadzorem osoby, która je zna, w przeciwnym razie istnieje duże ryzyko utraty plonów.