Warzywo

Uprawa brukselki

Pin
Send
Share
Send
Send


Brukselka - to podgatunek białej kapusty. To bardzo bezpretensjonalna roślina. Może rosnąć w każdym klimacie, ale warzywo dojrzewa w ciągu 4-6 miesięcy, dlatego zaleca się sadzenie go na otwartym terenie z sadzonkami. Uprawa brukselki w otwartym polu i subtelności tego procesu zostaną opisane poniżej w artykule.

Które odmiany najlepiej uprawiać na otwartym polu?

Brukselka jest bardzo smaczna, ale także droga, dlatego bardzo opłacalne jest uprawianie jej w daczy, zwłaszcza, że ​​nie jest to bardzo trudne. Pierwszą rzeczą, jakiej potrzebujesz, jest wybór odpowiedniej klasy.

Odmiany brukselki

Popularne gatunki odporne na zmianę klimatu to Rosella, Dolmic F1, Hercules, Franklin F1, Cassio, Brilliant, Isabella, Long Island Improved, Dallik „ Dają około 50-100 kwiatostanów na jednej głowie i są bardzo bezpretensjonalne.

Jak przygotować glebę?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Ranunculus kwiaty
 • Sałatka z ogórka na zimę
 • Rasa konia Budennovskaya
 • Odmiana gruszki piwnej

Podczas uprawy kapusty na otwartym terenie należy ściśle przestrzegać warunków temperaturowych. Temperatura w nocy powinna wynosić co najmniej +5 stopni, aw ciągu dnia - co najmniej +18 stopni. Jeśli uprawa występuje w regionie północnym, zaleca się to w zamkniętej szklarni o zawartości wilgoci nie większej niż 70%.

Przygotowanie gleby

Rosnąca brukselka w otwartym polu sugeruje, że należy wybrać właściwe miejsce. Poprzednikami kultury mogą być marchew, cebula, zboża, ogórki lub rośliny strączkowe. Nie możesz sadzić go po pomidorach, rzodkiewce, rzodkwi lub burakach. Miejsce jest wybrane słonecznie, w cieniu kapusta nie rośnie.

Idealny typ gleby jest gliniasty. Ziemia lepiej zbierać jesienią. Wykopują go, uprzednio posypują wapnem, a następnie nawożą humusem (1 wiadro na 1 m kw.). Wiosną znowu wszystko kopie, rozluźnia. A już na tej ziemi można sadzić kapustę.

Kiedy i jaką metodę posadzić kapustę?

Uprawa brukselki na otwartym terenie jest produkowana metodą nasion lub siewek.

 1. Sadzonki są przygotowywane od końca marca. Nasiona są układane na mokrej szmatce i kiełkują jak inne, przez kilka dni. Następnie, już kiełkujące, są umieszczane w ziemi (powinny zawierać popiół, nawozy mineralne i torf). Głębokość dołów nie powinna przekraczać 2 cm. Pudełko z uprawami jest umieszczane w dowolnym wygodnym, ale zaciemnionym miejscu, gdzie przynajmniej 20 stopni Celsjusza.

  Uprawa brukselki metodą rozsadową

Podlewanie odbywa się co 2 dni. Już po 3-4 dniach można zobaczyć pierwsze pędy. Zazwyczaj pojawiają się razem. Tydzień przed sadzeniem w otwartym terenie nasiona muszą od czasu do czasu twardnieć, otwierając okno lub zabierając je na zewnątrz. 5 dni przed sadzeniem konieczne jest traktowanie sadzonek 0,015% roztworem humusu sodowego.

 1. Nasiona kapusty roślinnej dopiero po ich przygotowaniu. Na początek nasiona rozgrzewają się przez 15 minut w wodzie, której temperatura nie jest niższa niż 50 stopni powyżej zera. Następnie są wyjmowane i zanurzane na minutę w chłodnej wodzie, aby ostygły.

Teraz nasiona muszą być karmione użytecznymi substancjami, są zanurzane w roztworze popiołu drzewnego lub specjalnych zapasów magazynowych na 12 godzin. Po tych wszystkich procedurach są one myte i wkładane do lodówki na 24 godziny. Kiedy mija dzień, musisz je zdobyć i wysuszyć. Teraz nasiona są gotowe do sadzenia.

Sadzenie sadzonek w otwartym terenie odbywa się w połowie maja. To optymalny czas, ponieważ minęły wszystkie spóźnione przymrozki, jest ciepło i słonecznie na zewnątrz - czego potrzebują młode pędy.

Uprawa brukselki z nasionami

Studnie są wykonywane w ziemi w takiej odległości, że pomiędzy poszczególnymi pędami jest 70 cm wolnej przestrzeni. Do studni wlewa się mieszaninę kredy i humusu, a następnie wylewa się zawiesinę z mszycy kapuścianej. Sadzenie sadzonek jest do liści liścienia. Następnie posyp kiełkiem posypanym wodą, pozwól mu zanurzyć się w ziemi, a po 2 godzinach możesz posypać je suchą ziemią.

Nasiona zaleca się wysiewać pod filmem w połowie kwietnia lub nieco wcześniej. W tym stanie kiełkują szybciej. Film jest usuwany, gdy będzie 5 pełnych liści. Jednocześnie roślina jest przeszczepiana, ponieważ przerzedzenie nie daje żadnego sensu - kiełki są zbyt blisko. Sadzi się je w odległości 60-70 cm od siebie w dokładnie taki sam sposób, jak w przypadku przesadzania sadzonek.

Jeśli jest to pożądane, można natychmiast wysiać nasiona w studzienkach w odległości 70 cm od siebie, ale wtedy kilka pestek wysiewa się w dołach i są one pokryte plastikowymi butelkami w celu kiełkowania. Następnie usuwane są dodatkowe pędy, pozostawiając jeden - najsilniejszy. Resztę można zasadzić gdzie indziej.

Co to jest troska?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Mulczowanie truskawek
 • Chiński Jedwabny Kurczak - Charakterystyka rasy
 • Jak uprawiać truskawki w szklarni przez cały rok
 • Różnorodność truskawek Ruyan

Pielęgnacja brukselki

Uprawa brukselki na otwartym polu nie jest trudna i nie wymaga prawie żadnej konserwacji. Konieczne jest regularne podlewanie, aby gleba nie była bardzo mokra, ale nie sucha. Konieczne jest również rozluźnienie gleby i chwastów z chwastów.

Top dressing jest robiony tylko dwa razy. Po raz pierwszy - tydzień po posadzeniu sadzonek (w przypadku siewu nasion - tydzień po pojawieniu się 5 liści). Wprowadzono wysokiej jakości nawóz mineralny. Drugi raz jest po pojawieniu się Kochisa. W tym przypadku stosuje się roztwór nitrofosforanu.

Kiedy zbierać i jak przechowywać brukselkę?

Miesiąc przed zbiorem konieczne jest uszczypnięcie łodygi i cięcie liści rozety. Czas ten jest obliczany tak, aby w momencie odbioru temperatura powietrza nie była niższa niż + 10 stopni.

Nagłówek jest odcinany od dołu, a następnie gniazdo z liśćmi jest usuwane. Jeśli wszystko jest wykonane prawidłowo, kapustę można przechowywać do 3 miesięcy w piwnicy, w lodówce - przez 1,5 miesiąca, a jeśli warzywa zbierane są na zimę - zaleca się zamrożenie.

Pin
Send
Share
Send
Send