Zwierzęta gospodarskie

Hodowla owiec

Pin
Send
Share
Send
Send


Hodowla owiec w domu jest bardzo dochodowym biznesem. Wielu rolników korzysta z tego dochodowego biznesu. Owce mogą produkować nie tylko wełnę, ale także jagnięta, mięso, skórę, mleko, a nawet tłuszcz (Gissar, rasa edilbayevskaya). W artykule zostaną omówione najlepsze rasy do hodowli, ich cechy, rodzaj mieszkania i karmienia.

Jakie rasy są najlepsze do hodowli?

Wszystkie rasy owiec do trzymania w domu są podzielone na trzy główne typy: szorstkowłose, półszlachetne i delikatne. Ale poza tym wyróżniają się orientacją (wełna, mięso, nabiał). Poniżej znajdują się najpopularniejsze typy owiec hodowlanych.

Rasy owiec

 • Ałtajskie gatunki, rasy kaukaskie i merynos należą do subtelnych kamieni.
 • Owce z wełny mięsnej wyróżniają się wełną półcienką. Powinno to obejmować Kujbyszew, Północno-Kaukaską, Rosyjską długowłosą, Tien-Szan, Łotewską, Romney-Marszową, Estońską i Litewską.
 • Do gatunków futrzarskich (gruboziarnistych) należą Romanow, Astrachań, gruba edilbaevskuyu. Mają bardzo miękką, wysokiej jakości wełnę, z której wypływa doskonała skóra owcza do każdego produktu.
 • Kolejna grupa owiec - gruby ogon. Osoby te są wykorzystywane do uzyskiwania tłuszczu, mięsa i wełny przetwarzanej na filc. Hissar wyróżnia się wśród takich ras - to największa owca na świecie (ważąca do 200 kg)!
 • Rasy uniwersalne dają średnio wszystko. Należą do nich: Tushinskaya, Balabas, rasa Karachai. Obowiązuje tu również wspomniana powyżej romanovskaya.

Gdzie trzymają owce?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Pościel dla ptaków
 • Najlepsze rasy jaj
 • Najlepsze odmiany malin dla centralnej Rosji
 • Szczypiorek

W zależności od regionu (średni, ciepły, zimny) owce mogą być trzymane wyłącznie w boksie, na ulicy lub w lecie na zewnątrz, a zimą w boksie. Tak więc na słonecznych, południowych obszarach nie zawsze ma to sens na straganie, po prostu nie trzymają tam zwierząt. A w krajach północnych, gdzie często pada śnieg, na ulicach zwierzęta mogą zamarzać. Dlatego rodzaj treści jest wybierany przez klimat.

Stragan jest suchy i często wentylowany. Wielkość pokoju zależy od liczby osób. Na jednej owcy zajmują 2 metry kwadratowe. metr kwadratowy. Piasek lub słoma są posypywane na podłodze. Specjalne ocieplenie nie jest konieczne zimą, ze względu na gęstą wełnę zwierzęta nie będą zimne. Ale dach wysokiej jakości będzie wymagał, aby nie moczył się w deszczu lub śniegu. W okresie letnim zapewnia duże okna. Można zauważyć, że chłód (nie przeciąg i nie zimno) przyczyniają się do szybkiego wzrostu wełny.

Chodzenie - jest oczywiście bardzo potrzebne przy hodowli owiec w domu, oczywiście, jeśli możesz to zrobić. Wybrano dla niego dowolne miejsce, ale ważne jest, aby w pobliżu nie było zbiorników i bagien. Ze względu na wysoką wilgotność owce mogą zachorować i ugrzęznąć w bagnie. Jedzą pasące się selektywnie, tylko to, co kochają, ale na każdym polu lub łące znajdą smakołyk dla ich smaku. Są to sterty zwierząt, chodzą obok, rzadko odrywają się od stada, a jednak zaleca się, aby nakarmić je lub zrobić dobrego psa pasterskiego.

Pielęgnacja i pielęgnacja owiec

Jak dbać o owce?

Opieka nad owcami nie jest trudna, są zwierzętami samowystarczalnymi. Są nakarmieni i podlewani rano, jeśli wypasają, wypuszczani są na pastwisko, a wieczorem są wrzucani do straganu, nawadniani i ponownie karmieni. Spośród pozostałych standardów opieki hodowla owiec w domu można nazwać tylko kilkoma obowiązkowymi.

 • Miot w kabinie zmienia się, gdy się brudzi. Odbywa się to obowiązkowo, w przeciwnym razie sierść zwierzęca będzie brudna.
 • Płuczki i pijący potrzebują co najmniej raz na 3 dni, ale często można.
 • Owce strzyżone w zależności od gatunku 1-3 razy w roku. Niektóre rasy dają dużo wełny, inne trochę - należy to wziąć pod uwagę nawet podczas selekcji rasy.
 • Owca żyje od 20 do 25 lat i rzadko choruje, więc służby weterynaryjne nie będą często potrzebne, ale tylko do rutynowych szczepień młodych zwierząt lub dorosłych. Zaleca się, aby macica nie utrzymywała się dłużej niż 7 lat. Z czasem jej zęby są wymazane, a ona może stać się mniej wydajna.
 • Bardzo ważne jest, aby wiedzieć dla początkującego, że jeśli gdzieś owca biegnie, nie można jej złapać za wełnę. Łatwo go wykopać i ze skórą. W tym celu wykorzystuje się psy pasterskie, a specjalny kij z drewnianym hakiem pomoże osobie chwycić zbiegłego za nogę.

Co karmić?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Jak sadzić sadzonki winogron
 • Kaczka Agidel
 • Odmiany moreli dla regionu Moskwy
 • Film szklarniowy

Karmienie owiec

Karmienie owiec zależy w dużej mierze od dostępności wypasu. Jeśli ich nie ma, otrzymują osobno wysuszone zielenie. Jeśli jest, to poza trawą w biegu powinni codziennie otrzymywać:

 • kiszonka (trawa, kukurydza, fasola);
 • surowa karma;
 • siano;
 • substancje mineralne (kreda, odfluorowany fosforan, mączka kostna);
 • salt-lizunets (włóż do podajników).

W przypadku słabych samic i tryków hodowlanych potrzebna jest skoncentrowana pasza, która jest dodatkowo mieszana w żywności lub podawana oddzielnie. Możesz dać go innym owcom i owcom, ale jest to kosztowne.

Bardzo rzadko, a jednak niektórzy hodowcy hodują owce w domu, przechowuj je tylko na zielonej paszy. Jest to możliwe, ale znacznie zmniejsza produktywność. A jednocześnie muszą chodzić codziennie o 14!

Podlewanie zwierząt dwa razy dziennie - latem i jednym - zimą. Jeśli na zewnątrz jest bardzo gorąco, nie można dodać trzy razy, ale trzy razy, aby dodać wodę. Piją owce ze specjalnych umywalek lub misek dla bydła. Woda powinna być podawana dobrze lub płynąca.

Jak hodować owce?

Codzienna dieta owiec hodowlanych

W zależności od rasy, samica i samiec mogą osiągnąć wiek reprodukcyjny w różnym czasie. Z reguły okres ten waha się od 4 do 8 miesięcy. Zaleca się jednak kojarzenie zwierząt po roku.

Ciąża trwa 145 dni. 25 dni przed porodem musisz wyciąć miejsce w pobliżu ogona i wymion. Nie trudno jest hodować owce w domu - weterynarz zwykle nie jest potrzebny. Jagnięta rodzą się szybko i od wieku tygodnia mogą jeść skoncentrowaną paszę.

Młode jagnięta są albo pozostawione do dalszej hodowli, albo poddane ubojowi w wieku 3-9 miesięcy.

Pin
Send
Share
Send
Send