Ogrodnictwo

Malinowa pielęgnacja latem

Pin
Send
Share
Send
Send


Maliny wymagają opieki nie tylko wiosną lub jesienią. Latem, gdy jest dużo zbiorów, temperatura otoczenia jest wysoka, susza, potrzebuje więcej niż kiedykolwiek właściwego podlewania, karmienia. Pielęgnacja malin w lecie nie jest trudna, ale obowiązkowa. O jego subtelnościach i zostanie omówiony w artykule.

Jak podlewać?

Podlewanie odbywa się w miarę wysychania gleby. Konieczne jest obfite podlewanie malin na początku lata, kiedy liście kwitną i rozwijają się w okresach suchych i gdy dojrzewają jagody. Jeśli woda jest niska, jagody będą kwaśne lub małe.

Nadmierne podlewanie podczas opieki nad malinami w lecie jest równie szkodliwe jak niewystarczające. W tym przypadku jagody będą wodniste, bardzo miękkie i mogą zacząć gnić korzeń rośliny.

Podlewanie malin

Eksperci zalecają wykonanie systemu nawadniania kroplowego. Jest łatwiejsze, łatwiejsze i zajmuje znacznie mniej czasu. W razie potrzeby można regulować przepływ wody do gleby. Na przykład w deszczową pogodę system jest wyłączony, a podczas suszy - większa presja. Zalety nawadniania kropelkowego polegają na tym, że woda płynie tuż pod korzeniem, co pozwala zaoszczędzić liście i jagody przed wypaleniem na słońcu.

Podlewanie jest lepsze wieczorem, gdy ciepło opada i tuż pod korzeniem, jeśli system kroplówki nie jest regulowany. Ważne jest monitorowanie gleby - nie powinno być suche ani popękane.

Co i kiedy karmić?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Choroby cielęce i leczenie
 • Ile lat żyją konie
 • Czarna malina i jej cechy
 • Sekator do przeszczepów

Dbanie o maliny w lecie, nie zapomnij o opatrunku. Pierwszy jest produkowany w formie natrysku. Należy to zrobić po zakwitnięciu rośliny.

Karmienie malin

Po pojawieniu się jagód na malinach należy je karmić azotanem amonu i superfosfatem. Pierwszy bierze 20 gramów, drugi - do 40 gramów na metr. Te nawozy mineralne można zastąpić materią organiczną. Roślina będzie wspierać i karmić roztwór odchodów ptaków. Na 1 części ściółki weź 15 części wody. Na metr rzędu potrzeba około połowy wiadra zaprawy.

Jak radzić sobie z chorobami i szkodnikami?

Niektóre choroby wpływają na maliny głównie latem. Jeśli poradzisz sobie z nimi prawidłowo, problem zniknie w krótkim czasie.

 • Rdza pojawia się jako żółte i pomarańczowe narośle. Bliżej jesieni, jeśli choroba nie zostanie wyeliminowana, staną się ciemne. Roślina rośnie bardzo powoli, liście opadają, mogą wystąpić problemy z plonem. Traktuj jak plamienie. Dotknięte liście i pędy są usuwane i wycinane, a reszta rośliny jest traktowana roztworem siarczanu miedzi.
 • Rak korzenia spowalnia rozwój krzewu, prowadząc do żółknięcia liści. Do leczenia trzeba wykopać krzew, usunąć dotknięte obszary korzeni (spuchnięte), a następnie potraktować korzeń roztworem siarczanu miedzi i ponownie zasadzić.
 • Inne powszechne choroby letnie to maliny Didimella, mozaika. Konieczne jest zwalczanie ich poprzez usuwanie dotkniętych obszarów i przetwarzanie chemikaliów.

  Walka z chorobami i szkodnikami

W lecie szkodniki przynoszą także wielkie szkody. Przeważają maliny: mszyca, chrząszcz malinowy, mucha łodygowa, roztocz malinowy, przędziorek, pędy malinowe, mole pączkowe maliny, łodyga malinowa gallis.

Walczą z nimi przez spryskiwanie specjalnymi złożonymi substancjami jeszcze przed zakwitnięciem rośliny. Dobrze pomaga roztwór fufanonu: 10 ml produktu na 10 l wody 2 litry wystarczą na około 10 krzaków. Alternatywą może być „Intivir”. Jest sprzedawany w tabletkach (1 tabletka na 10 litrów wody). Dla 10 krzaków stosuje się nie więcej niż 1,5 litra środków.

Ponadto konieczne jest usunięcie uszkodzonych i uszkodzonych łodyg, liści, jagód lub kwiatów - jest to bardzo ważne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się. Chrząszcze są również zbierane i palone lub miażdżone, aby nie wylały się na maliny.

Jakie dodatkowe procedury są wymagane?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Nawóz z obornika kurzego
 • Choroby winogron
 • Króliki rasy Flandr
 • Co karmić cielęta od pierwszych dni życia

Raspberry Crop

 • Przetwarzanie nowych pędów. Maliny rosną bardzo szybko. Nowe pędy można zobaczyć na wiosnę. Jeśli kiełki pojawią się latem, należy je przeszczepić we właściwe miejsce lub całkowicie usunąć. W przypadku braku kontroli kultura przez kilka lat będzie rosła tak bardzo, że trudno będzie poruszać się między jej rzędami.

Pędy letnie nie są jednak zalecane do ponownego sadzenia do dalszej uprawy. Można to zrobić, ale końcowa malina będzie bolesna i nie da odpowiedniej wydajności, więc najlepiej jest ją usunąć. Do hodowli ma mocne pędy, które pojawiły się jesienią lub wiosną.

 • Pielenie odbywa się bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić korzeni. Tylko wierzchnia warstwa gleby jest rozluźniona.
 • Malinowa letnia pielęgnacja obejmuje terminowe sprzątanie chwastów. Powinien być wykorzeniony i spalony lub po prostu przeniesiony na zewnątrz. Jeśli wyciągniesz chwast i położysz go na ziemi obok, albo wykiełkuje ponownie, albo zasadzi nasiona, które wpadną do gleby, i znowu wykiełkuje.

  Raspberry Care

 • Kiedy pojawiają się suche gałęzie lub pożółkłe liście, należy je usunąć, aby nie wyciągały wody i składników odżywczych z rośliny. Wystarczy raz w tygodniu lub dwa, aby przejść między rzędami i wyczyścić je.
 • W niektórych przypadkach, gdy jest dużo zbiorów, zaleca się związanie najcięższych łodyg podczas dojrzewania uprawy. Uprości to zadanie rośliny, utrzyma jagody w czystości (nie spadną razem z gałęzią) i integralność.

Pin
Send
Share
Send
Send