Warzywo

Jak sadzić arbuzy z nasionami

Pin
Send
Share
Send
Send


Arbuz jest bardzo dobry dla zdrowia, ale nie jest łatwy w uprawie i zazwyczaj stosuje się do tego sadzonki. Jeśli nie ma możliwości hodowania sadzonek lub wyposażenia szklarni, pozostaje tylko zasadzić nasiona bezpośrednio na otwartym terenie. Odsetek sadzonek z reguły jest niski, a zbiory słabe. Jak sadzić arbuzy z nasionami i uzyskać bogate zbiory, zostaną omówione w artykule.

Jakie odmiany można sadzić na otwartym terenie?

Odmiany są wybierane w zależności od warunków klimatycznych, miejsc sadzenia i osobistych preferencji. Każdy gatunek ma swoje własne cechy: smak, rozmiar, kolor skorupy i miazgi. Jednak pierwszą rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę przed zakupem, jest dojrzewanie.

Dla ciepłego terenu odpowiednie późne odmiany lub o średniej dojrzałości (Melania F1, Wiosna, chłód, Icarus). Przez długi czas będą mogli bezpiecznie rosnąć bez groźby wczesnych przymrozków.

Nasiona arbuza

Ale północny i środkowy pas powinny dawać pierwszeństwo wczesnym odmianom (Crimson Suite, Start, Spark, Sugar Kid, Skorik). Dojrzewają w krótkim czasie - aż do pierwszych mrozów. Dlatego mieszkańcy lata mają możliwość hodowania swojej ulubionej kultury i zbierania jej, zanim temperatura powietrza znacznie spadnie.

Kiedy można posadzić arbuzy?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Przepiórka Faraon
 • Dżem żurawinowy
 • Cyneraria kwiatowe
 • Rodzaj gruszek Chizhovskaya

Czas lądowania dla wszystkich regionów jest inny. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad, których należy przestrzegać przed sadzeniem arbuzów z nasionami na otwartym terenie:

Metody uprawy arbuza - klasyczne i niekonwencjonalne

 • musi być dość ciepła, nawet w nocy - bez mrozu;
 • wszystkie spóźnione przymrozki powinny już się skończyć, ponieważ nawet małe mrozy zniszczą roślinę;
 • ziemia musi wyschnąć z topniejącego śniegu;
 • Idealna temperatura ziemi - od 15 stopni i więcej.

Jak przygotować glebę?

Na początek warto zauważyć, że najłatwiej jest posadzić nasiona w otwartym terenie w południowych regionach. Istnieje znacznie większa szansa na uzyskanie plonu bez sadzonek. W północnej i środkowej szerokości geograficznej do uprawy arbuza z nasion trzeba będzie gruntownie przygotować ziemię. Jak więc sadzić arbuzy z nasionami na otwartym terenie?

Miejsce kultury jest wybierane słonecznie, a nie zacienione. Cień nie pozwoli się rozwijać - potrzebujesz obfitości słońca i ciepła! Cebula, kapusta i rośliny strączkowe są uważane za najlepszych poprzedników kultury.

Arbuzy na działce

Jesienią grunt pod arbuzy jest dobrze wykopany, a następnie nawożony obornikiem. Możesz użyć świeżego obornika, w zimie będzie miał czas na perepretowanie i nie zaszkodzi kulturze. Wiosną gleba jest rozluźniona i izolowana.

W celu ogrzania ziemi podlewamy wrzącą wodą, a następnie nakładamy film na miejsce, w którym arbuz będzie rósł. Może być podniesiony na rozpórkach - będzie bardziej wydajny. Taka metoda znacznie szybciej ogrzeje ląd i zasadzi roślinę wcześniej.

Jak przygotować nasiona do sadzenia?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Winogrono Codreanca
 • Jak pozbyć się robaka?
 • Wspólne choroby drobiu indyczego i ich leczenie
 • Jak podlewać arbuzy

Przed posadzeniem nasion arbuza muszą się przygotować. Już w lutym zostają przeniesieni do ciepłego miejsca. Aby z wyprzedzeniem poznać ilość materiału do sadzenia, musisz napełnić je ciepłą wodą, pozostawić na 30 minut, a następnie wyrzucić wszystkie wyskakujące nasiona (jakość, pełne przejście na dół).

Sadzenie nasion arbuza na otwartym terenie

W celu zwiększenia odporności na choroby, dzień przed sadzeniem, są one moczone w ciepłym roztworze nadmanganianu potasu. W nim powinny leżeć przez około 15 minut. Następnie wyjmuje się je i przenosi do innej ciepłej wody z dodatkiem popiołu. Jedna część popiołu ma dwie części wody. Rano nasiona trochę się zmienią - pęcznieją, w tej formie powinny być sadzone w glebie.

Jak sadzić i dbać o arbuza?

Łóżka są szerokie - 0,5-1 metrów dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu. Zaleca się wykonanie lądowiska z grzebieniem o wysokości do 20 cm i szerokości 50 cm. Nasiona arbuza są sadzone na głębokości 5-7 cm i 80 cm od siebie. 3-5 nasion można wrzucić do jednej studni. A jeśli wszystkie kiełkują - niszczą. Tak duża odległość pozwala roślinie swobodnie rosnąć w różnych kierunkach.

Schemat powstawania krzewu arbuza

Pielęgnacja jest podobna do innych roślin. Od czasu do czasu konieczne jest rozluźnienie gleby, usunięcie chwastów. Po 2-3 tygodniach możesz obserwować pierwsze pędy. Jeśli w tym czasie lub wcześniej temperatura otoczenia spadnie, pomocny może być prosty film. Jest rozciągnięta na patykach lub rozpórkach nad łóżkiem z arbuzów, pod folią można umieścić patelnię z gorącą wodą. Zasada jest jak w małej szklarni, ale ponieważ arbuzy nie lubią nadmiaru wilgoci, gaza jest rozciągnięta pod folią.

Kiedy pojawiają się 3-4 jajniki i co najmniej 5 liści, rzęsy są ściągnięte. Regularne, obfite podlewanie odbywa się przed pojawieniem się kwiatów. Następnie zmniejsza się podlewanie, dzięki czemu arbuzy nie stają się wodniste.

Pin
Send
Share
Send
Send