Zwierzęta gospodarskie

Rasa owiec Romanowów

Romańska rasa owiec pojawiła się w wyniku popularnej selekcji już w XVII wieku w Rosji. Nazwę nadano w miejscu hodowli - powiat Romanovo-Borisoglebsky. Szybko rozprzestrzenił się na terytorium ZSRR, a po jego upadku i na całym świecie.

Jakie są cechy rasy?

Rasy trudno pomylić z inną, ma niezwykły wygląd. Osoby są duże (do 70 cm w kłębie) z mocnymi kośćmi. Waga samic - 45-55 kg, mężczyzn - do 90 kg. Ciało jest w kształcie beczki, plecy są proste, klatka piersiowa jest szeroka, nie jest silnie stercząca, żołądek może lekko wystawać, nie jest podciągnięty, ale również nie zwisa. Kończyny są proste, umięśnione, a ogon krótki.

Głowa jest sucha, średniej wielkości, proporcjonalna do ciała. Uszy są wyprostowane, wystają na boki. Nos z małym garbem. Są osoby z rogami i bez.

Gruba wełna z dużym procentem puchu. Zewnętrzne włosy są zazwyczaj czarne, a dół jest biały. Razem dają metaliczny, ciemny kolor.

Na zewnątrz Romanovskaya rasy owiec

Zwierzę jest posłuszne, ale głośne dźwięki lub zamieszanie mogą go irytować. Ogólnie rzecz biorąc, są to stworzenia nerwowe. Bardzo trudno tolerować zmiany temperatury, przeciągi, zimno, wysoką wilgotność. Często cierpią na choroby płuc.

Jaka jest wydajność rasy?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Jak pozbyć się szczurów w kurniku?
 • Zimowa kurnik
 • Różnorodność ogórków Beza F1
 • Najlepsze odmiany pomidorów cherry z opisem i zdjęciem

Rasa owiec Romanowów hodowana na mięso, skóry, mleko i wełnę.

Sierść rasy jest lekka, mocna i dobrze utrzymuje ciepło. Zawiera lanolinę, która charakteryzuje się uspokajającym i kojącym działaniem. Ścinaj zwierzę trzy razy w roku - marzec, czerwiec, październik. W roku od jednej owcy można uzyskać - 3-3,5 kg, a od samicy - 1,5-1,8 kg wełny. Ocena wełny na sprzedaż podlega dokładnej kontroli. Produkt negatywnie oceniony, gdzie:

 • dużo włosia włosia, ponieważ produkt z niego będzie ciężki i gruby;
 • dużo puchu, bo kiedy wełna skarpety zbłądzi;
 • istnieje włókno przejściowe - ponieważ obniża jakość wełny.

W idealnej sytuacji wełna powinna mieć taką samą ilość wełny i puchu, a nie mieć żadnych włókien przejściowych.

W przypadku hodowli na mięso - nie przecinają wełny. U osobników można uzyskać 50% tuszy plonu rzeźnego. Mięso jest smaczne, delikatne, ale zła zawartość może wpłynąć na jego smak.

Mleko przez jeden okres laktacji, można pić do 150 litrów. Ale pewna ilość idzie na karmienie młodych.

Skóra jest ceniona w różnych gałęziach przemysłu. Znalezienie nabywcy nie jest trudne, ale musisz sprzedać dobry produkt, dlatego musisz się nim zająć, zanim zaczniesz szukać stałego miejsca sprzedaży.

Jak dbać i utrzymywać owce Romanowa?

Bezpłatny wypas

Utrzymanie owiec rasy Romanow jest z jednej strony proste, a z drugiej trudne. Nie wymagają stałego nadzoru, ale dla wysokiej wydajności będą musieli wydawać pieniądze na dobrą szopę lub stoisko.

 • Jeśli nie ma poważnych mrozów, można uzasadnić zwierzę w prostym drewnianym lub betonowym pomieszczeniu. Ze względu na grube włosy zwierzę nie zamarza. Na podłodze jest ściółka słomy lub siana. Ale jeśli klimat jest zmienny, obfite opady śniegu, deszcze i wiatry nie są rzadkością, pokój musi być niezawodnie wzmocniony, powinien być wykonany wysokiej jakości dach (aby nie przeciekać), ściany nie przedostały się. Tak więc, ponieważ rasa nie toleruje wilgoci i może złapać zapalenie płuc.
 • Bezpłatny wypas jest koniecznością. Nie zaleca się trzymania ich w boksie, w przeciwnym razie będą chorzy i nie będą mogli dać potomstwa. Możesz paść się na polu. Nie powinieneś ich zabierać na bagna, nad rzekę lub w las. Powodem jest to, że wilgoć z rzeki może zepsuć ich trawienie, jednostka łatwo utknie w bagnie, a bardzo wysoka trawa rośnie na łąkach w lesie, co będzie trudne do zjedzenia przez zwierzę.
 • W gorącej, mroźnej lub mokrej pogodzie zaleca się stosowanie sztucznego wypasu. Jest to obszar podobny do klatki na świeżym powietrzu, gdzie sadzone są zdrowe zioła i gdzie jest duży baldachim. Dzięki sztucznemu wypasowi zwierzę może oddychać świeżym powietrzem, ale nie zmoknie w deszczu i nie „wypali” futra pod słońcem.

Jak nakarmić owce Romanowów?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Autoklaw Białoruś Lux
 • Szczypiorek
 • Najlepsze wczesne odmiany pomidorów z opisem i zdjęciem
 • Odmiana kapusty Kolobok F1

Karmienie owiec Romanowów

Koryta do karmienia na żywność i wodę muszą być zainstalowane na straganach. Ich liczba jest obliczana w taki sposób, że owce mogły jeść wszystko razem, a nie partiami.

Latem rasa żywi się głównie tym, co pasie: mchem, liśćmi, trawą, użytecznymi (jadalnymi) kwiatami i zbożami. W straganie muszą dać słomę i siano, miotły. Zimą dają kiszonkę, korzenie, siano, słomę, gałązki. Zarówno w okresie zimowym, jak i letnim dla samic karmiących i ciężarnych, a także ich młodych zwierząt, pasza skoncentrowana jest uwzględniona w diecie. Oczywiście sól i minerały (mączka kostna, kreda), witaminy i suplementy diety są wprowadzane do diety.

Zaleca się siano do wybierania wysokiej jakości, nie tylko traw, ale użytecznych upraw: koniczyny, piołunu, roślin strączkowych. Ze zbóż należy preferować jęczmień, otręby pszenne, mąkę fasolową.

Nie można dać owiec rasy Romanov: turzycy, szczytu, trzciny, skrzypów. Szorstkie jedzenie może być szkodliwe, więc słoma jest gotowana na parze przed podaniem, a ziarno jest mielone. Jęczmień daje ostrożność, ponieważ owce na nim szybko przybierają na wadze.

Woda jest dostarczana ze studni (oczyszczonej) lub płynącej rzeki, ponieważ jezioro lub staw są zwykle zakażone pasożytami. Alternatywą może być woda i żuraw, ale musisz zrozumieć, że jest raczej brudny i zawiera szkodliwe substancje chemiczne. Piją owce z reguły dwa razy dziennie - rano i wieczorem. W tym czasie nalewali czystą, nową wodę. W rzadkich przypadkach (ciąża, choroba, upalny dzień) owca może pić wodę przez cały dzień, ale w tym celu wystarcza pozostałości po podlewaniu.

Jak hodować?

Hodowla owiec romanovskih

Rasa płodna - duży procent wyglądu dwóch lub trzech jagniąt. Samice są gotowe do rozmnażania w ciągu 3,5-4 miesięcy, ale zaleca się ich redukcję nie wcześniej niż od 6 miesięcy. Przed rozmnażaniem samicy i samca, te dwie osoby są przeszczepiane do ulepszonych pasz przez 2 miesiące. Mieszanka paszowa jest koniecznie dodawana do zwykłej diety (400 g na jednego osobnika).

Ciąża trwa 145 dni. Lambing zwykle nie powoduje trudności. Waga lisiątka zależy od liczby noworodków. Jeśli ma jeden - 3,7 kg, jeśli dwa - 2,9 każdy, jeśli trzy - 2,54, cztery - 2,32 kg.

W okresie laktacji samica rasy owiec romanowskich daje do 150 litrów doskonałego mleka o zawartości tłuszczu 7-8%. Jeśli cielę nie jest samo, może być konieczne dodatkowe karmienie. Od 7 do 30 dni noworodki są szczepione. Od siódmego dnia, łączona pasza zaczyna być wprowadzana do diety, a po 3-4 miesiącach młodzież odpiera owce.