Warzywo

Jak sadzić marchew z nasionami

Pin
Send
Share
Send
Send


Czy trudno jest uprawiać marchew? Niektórzy ogrodnicy powiedzą „nie”, inni będą żałować „kapryśności” plonu. Warzywa są naprawdę dość niejednoznaczne, czasami dają obfite zbiory przez cały rok, a czasem nawet na lato, do osobistej konsumpcji, to nie wystarczy. Jaki jest sekret wzrostu? Jak sadzić marchew z nasionami w otwartym terenie, jak również wszystkie szczegóły pielęgnacji i przygotowania kultury zostaną opisane poniżej w artykule.

Kiedy najlepiej siać marchewki?

Aby roślina mogła szybko wykiełkować, sadzenie marchwi w nasionach na otwartym terenie przeprowadza się nie później niż w tym czasie, gdy będzie wynosić + 8 stopni Celsjusza. Powodem jest wilgotność gleby. Gdy jest cieplej niż określona temperatura, wilgoć z gleby odparowuje szybciej, a nasiona nie rosną jak kiełkujące.

Zwykłe i powlekane nasiona marchwi

W zależności od klimatu nasiona są wysiewane od marca do kwietnia. Na północnych obszarach można odłożyć lądowanie w maju. Jednocześnie zaleca się początkowo sadzić plon pod folią, aby zapewnić mu większą wilgotność i wyższą temperaturę.

Jak wybrać miejsce i przygotować grunt?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Najlepsze odmiany papryki słodkiej
 • Dlaczego liście zmieniają żółte ogórki?
 • Opis i cechy inkubatora Kopciuszek
 • Bougainvillea - odmiany, pielęgnacja, hodowla

Miejsce pod łóżkami wybierane jest ze szczególną starannością. Marchew dobrze rośnie tylko w miejscach nasłonecznionych, nie tylko jakość uprawy, ale także jej smak cierpi w cieniu. Ważne jest, aby prekursorami kultury były ziemniaki, pomidory, czosnek, cebula lub kapusta. Jeśli koper, seler, pasternak lub pietruszka rosły na tym samym łóżku przed marchewką, kultura nie będzie chciała się rozwijać.

Sadzenie nasion marchwi na otwartym terenie odbywa się głównie w luźnej glebie. Będzie również rosnąć w gęstej glebie, ale doprowadzi to do skrzywienia korzenia.

Klasyczny sposób sadzenia nasion marchwi na otwartym terenie

Jesienią kopią ziemię, można ją nawozić, ale ważne jest, aby pamiętać, że marchew nie lubi kwaśnej gleby, więc gnój nie nadaje się jako nawóz. Kwaśna ziemia wpłynie na smak marchwi, będzie gorzka, nie słodka. Wiosną ziemia jest rozluźniona, można ją ogrzać niewielką ilością wody z wrzącą wodą, ale nie jest to konieczne. Łóżka są wykonywane bezpośrednio przed siewem kultury.

Jak wybrać i przygotować nasiona?

Do sadzenia marchwi na otwartym terenie nadają się tylko odmiany mrożone i wczesne dojrzewanie. Chociaż można eksperymentować z późnym dojrzewaniem, ale szansa na dobre zbiory (jeśli obszar nie jest południowy) jest bardzo niska. Najlepsze odmiany to: „Laguna”, „Alenka”, „Fairy”, „Color”.

Metoda sadzenia marchewkowych pasków papieru

Przed sadzeniem marchwi, nasiona są moczone przez 10 godzin w ciepłej wodzie, zamiast tego można użyć roztworu popiołu drzewnego, nasyci nasiona użytecznymi substancjami. Naturalnie woda (roztwór) wkrótce ostygnie, ale nie trzeba jej zmieniać, położenie włączonego pieca lub powyżej akumulatora może spowolnić chłodzenie. Wszystkie pojawiające się nasiona są usuwane, reszta powinna pęcznieć i prawdopodobnie kiełkować. W celu najszybszego kiełkowania możliwe jest rozwarstwienie w ciągu 3 dni przy +22 stopniach ciepła.

Jak siać marchewki?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Najlepsze odmiany bazylii z opisem
 • Wietnamski melon
 • Choroby świń
 • Odmiana pomidorowa potrójna syberyjska

Sadzenie marchwi w nasionach na otwartym terenie zaczyna się od przygotowania łóżek. Gleba jest rozluźniona, bruzdy są wykonywane do głębokości 3 cm, między poszczególnymi łóżkami musi być odległość 15 cm Przed wysiewem do bruzdy wlewa się wodę, a następnie wysiewa się nasiona, posypuje popiołem drzewnym i pokrywa ziemią.

Aby przyspieszyć proces kiełkowania, zaleca się rozciąganie folii na sadzonkach. Efekt cieplarniany przyspieszy kiełkowanie nasion. A kiedy pojawią się kiełki, film można usunąć.

Czym jest troska o kulturę?

Przecinka marchewki

W większości przypadków marchew powoduje złe zbiory z powodu niewłaściwej opieki. Wydaje się, że prosta kultura powinna rosnąć dobrze nawet w ekstremalnych warunkach, ale tak nie jest. Aby roślina mogła się rozwijać, wymaga starannej opieki.

 • Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić po pojawieniu się kiełków - aby je rozrzedzić. Pomiędzy poszczególnymi sadzonkami powinno być 6 cm wolnej przestrzeni, wtedy kultura będzie jak i gdzie rosnąć. Rozcieńczanie należy wykonywać ostrożnie, aby nie uszkodzić sąsiednich korzeni, w przeciwnym razie będą rosły krzywe. Jeśli przerzedzenie nie zostanie przeprowadzone - marchew słabnie i nie może być przechowywana przez długi czas.
 • Podstawą opieki jest usuwanie chwastów. Marchew nie rośnie ani nie rozwija się, jeśli coś jej przeszkadza. Dlatego kilka razy w tygodniu konieczne jest usunięcie wszystkich chwastów w ogrodzie za pomocą marchewki i obok niej.
 • Jakość i ilość podlewania znajduje odzwierciedlenie w smaku warzyw. Zaleca się podlewanie kultury 3 razy w tygodniu. Bardzo ważne jest, aby skorupa nie tworzyła się na powierzchni ziemi i aby nie było pęknięć w glebie. Jeśli podlejesz częściej, wzrost będzie się nasilał, ale skorupa marchwi stanie się szorstka, a kultura stanie się paszą, ale nie będzie jadłem. A kiedy zmniejsza się podlewanie - roślina korzeniowa traci soczystość i słodycz.
 • Poluzuj glebę wokół sadzonek bardzo często - po podlewaniu, po pieleniu. Im bardziej miękki, tym lepiej dla marchewki. Ale musisz poluzować tylko górną warstwę!
 • Jeśli w ogrodzie jest dużo szkodników, warto spryskać roślinę.

Teraz wiesz, jak sadzić marchew z nasionami w otwartym terenie, spróbuj i wszystko się ułoży.

Pin
Send
Share
Send
Send