Warzywo

Sadzenie i pielęgnacja szczawiu

Sadzenie i pielęgnowanie szczawiu na otwartym polu nie jest trudne - jest to roślina bezpretensjonalna. Jest odporny na mróz, pojawia się w domku letnim jeden z pierwszych po zimie. W jednym miejscu rośnie do 4 lat i nie wymaga specjalnych warunków ani opieki.

Jak i kiedy sadzić szczaw?

Sadzenie i pielęgnacja szczawiu w otwartym polu odbywa się w kilku etapach. Powinien zacząć się od samego lądowania. Dobrym miejscem do tego jest gleba (jeśli to możliwe), wszystko jest przygotowane (nasiona i ziemia).

Odmiany szczawiu

 • Wybór lokalizacji. Ta roślina rośnie w niemal każdym sąsiedztwie. Źle, że tylko wzrost pszenicy wpływa na jej wzrost, dlatego cała nadwyżka trawy powinna zostać usunięta z obszaru, na którym będzie rosła. Piaszczysta glina lub glina to dla niego najlepsza opcja, dobre zbiory można również zebrać na osuszonej torfowej glebie. Miejsce powinno być mokre, ale nie bagniste. Jeśli woda gruntowa znajduje się w głębokości mniejszej niż 1 metr, najprawdopodobniej korzeń szczawiu zgnije (może osiągnąć 0,5 metra). Konieczne jest podniesienie działki w cieniu drzew, aby po południu słońce nie paliło delikatnych liści.
 • Przygotowanie gleby. Ziemia jest przygotowywana od jesieni. Przed mrozem jest aromatyzowany humusem, fosforanem i potasem w stosunku 6: 1: 1 do 1 m². Wiosną trzeba poluzować ziemię i kopać. W niektórych przypadkach jest ponownie zapłodniony, ale w rzeczywistości nie jest to konieczne, jeśli ziemia jest płodna bez niego. Jako nawóz stosuje się azotan amonu (2 g), sól potasową (2 g), próchnicę (3 kg), mocznik (40 g), superfosfat (4 g). Wartości w nawiasach dotyczą 1 m². Albo przeszkadzają, albo wykorzystują jedną rzecz.

  Sadzenie nasion szczawiu w ziemi

 • Przygotowanie nasion. Aby uzyskać sadzonki w jak najkrótszym czasie, ważne jest namoczenie nasion przed sadzeniem, owinięcie w gazę i pozostawienie na 2 dni. Zwilżone wilgocią kiełkują znacznie szybciej. Ale te manipulacje nie są konieczne, ponieważ szczaw rośnie dobrze bez dobrych zbiorów.
 • Siew nasion wiosną - marcem lub kwietniem - nie ma znaczenia, jak wspomniano powyżej, jest to kultura odporna na mróz. Pożądane jest jednak czekanie na ciepłe dni. Nasiona wysiewa się na głębokość 2 cm i w odległości 4 cm od siebie, a między rzędami pozostaje 15 cm wolnej przestrzeni. Jeśli po wszystkich manipulacjach pokrywają łóżka filmem, pierwsze pędy można uzyskać po 7 dniach, jeśli nie zostanie to zrobione, a następnie tydzień później. Oprócz wiosny roślina jest sadzona latem i jesienią. W tym drugim przypadku ważne jest, aby wybrać czas, aby pierwsze pędy pojawiły się dopiero wiosną, w przeciwnym razie kultura zamarznie.

Jak dbać o szczaw?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Przemiana odmian winogron
 • Króliki rasy Flandr
 • Uprawy pieprzu
 • Górny opatrunek sadzonek pomidora

Sadzonka szczawiu

Po pierwszych pędach konieczne jest zapewnienie właściwej pielęgnacji rośliny. Na początek, gdy kiełki rosną, muszą zostać przerzedzone. Między poszczególnymi krzewami odległość powinna wynosić około 10 cm, a jeśli nie zostanie to zrobione, szczaw będzie rósł, ale da słabe lub cienkie liście, ale nie gęste i soczyste. Sadząc i opiekując się szczawiem na otwartym polu można szybko uzyskać zbiory, ale jego jakość zależy od właściwego odchwaszczania, podlewania i nawożenia.

 • Mieszkańcy lata twierdzą, że chwasty i nadmiar trawy w łóżkach ze szczawiem silnie uniemożliwiają jej wzrost. Dlatego konieczne jest od czasu do czasu usuwanie chwastów (ciągnięcie, a nie rozdarcie) i poluzowanie gleby.
 • Opatrunek wierzchni przeprowadza się za pomocą wszelkich dostępnych środków. Możesz użyć chemii lub ekologicznej. Ten ostatni jest mniej szkodliwy, ale nie mniej skuteczny. Wiosną najlepszym pokarmem będzie humus z popiołem - ta mieszanka przyczyni się do aktywnego wzrostu nowych liści. Kompost jest wysoce zalecany jesienią. Ze sklepu zalecane są nawozy z superfosfatem, mocznikiem, chlorkiem potasu lub dowolnymi substancjami azotowymi.

  Sadzenie szczaw z rzędu

 • Podlewanie odbywa się regularnie. Szczaw kocha wodę, dlatego w okresach suchych należy zapewnić, aby gleba była zawsze mokra. Jeśli ziemia jest sucha, roślina zacznie emitować łodygi kwiatowe.
 • Na tydzień przed mrozem liście są odcięte od rośliny. Odbywa się to tak, że nie spadają one na ziemię, kuleją pod mrozem i nie blokują przejścia tlenu do korzenia.

Przy odpowiedniej pielęgnacji bogate zbiory są zbierane po 2 miesiącach. Liście są cięte lub szarpane wczesnym rankiem, w tym czasie są najbardziej soczyste. Roślina może być zjedzona natychmiast lub przechowywana przez długi czas. Odbywa się to poprzez suszenie, zamrażanie lub konserwowanie.

Jak radzić sobie z chorobami i szkodnikami?

Pielęgnacja szczawiu i kontrola szkodników

Sadzenie i pielęgnacja szczawiu w otwartym polu sugeruje zwalczanie szkodników. Roślina często nie choruje i jest atakowana przez szkodniki, ale jest to możliwe. Bezpośrednim tego dowodem mogą być dziury w liściach, zmiana ich koloru, gnicie lub zahamowanie wzrostu.

Warto zauważyć, że przy odpowiedniej pielęgnacji roślina rzadko jest atakowana przez szkodniki. Dlatego łatwiej jest chwast i czyścić chwasty w odpowiednim czasie. Ale jeśli problem już się pojawił, najłatwiej go rozwiązać za pomocą specjalnych narzędzi. Chemia sklepowa, taka jak płyn Bordeaux lub Fitosporina, idealnie nadaje się na jesień, kiedy nikt nie zjada liści, a roślina jest przygotowana na zimę.

Latem, aby kontrolować szkodniki, takie jak chrząszcze z liści szczawiu, konieczne jest stosowanie tradycyjnych metod. Nawet jeśli liście po ich użyciu, zmyć słabo, zdrowie nie zostanie skrzywdzone. Z popularnych metod warto polecić roztwór czosnku i mydła do prania, pyłu tytoniowego lub popiołu.

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Choroby owiec
 • Wiśnia odmiany Lyubskaya
 • Jak sadzić zestawy cebuli na wiosnę
 • Jak podlewać ogórki